Do października, z wykorzystaniem środków unijnych, potrwa remont Książnicy Płockiej, zabytkowego budynku biblioteki oraz przyległego ogrodu. Elementem nowej aranżacji będą tam kamienie z fragmentami wierszy płocczanina, poety Władysława Broniewskiego (1897-1962).
„Chcemy by ogród, znajdujący się na tyłach Książnicy Płockiej, stał się również miejscem dostępnym, gdzie można zaprosić czytelników. Będzie to swego rodzaju czytelnia +pod chmurką+, która powstanie także z myślą o dzieciach i młodzieży” – powiedziała PAP dyrektor placówki Joanna Banasiak.
Wyjaśniła, że w ramach rewitalizacji ogrodu, oprócz nowych nasadzeń kwiatów, zainstalowane zostaną ławki, a w ich pobliżu znajdą się kamienie z cytatami, pochodzącymi z utworów urodzonego w Płocku poety Władysława Broniewskiego, patrona Książnicy Płockiej.
„Takich kamieni będzie siedem. Na ceramicznych płytkach, specjalną techniką, zostaną umieszczone fragmenty wierszy Władysława Broniewskiego. Wybór utworów jeszcze trwa. Na razie nie chciałabym zdradzać szczegółów. Myślę, że będzie to intrygujący wybór poezji” – dodała Banasiak.
Koszt remontu zabytkowego gmachu Książnicy Płockiej, w tym elewacji zewnętrznej i pokrycia dachu, a także zagospodarowania ogrodu, to ponad 839 tys. zł. Z kwoty tej ponad 713 tys. zł pochodzi ze wsparcia unijnego w ramach poprzedniej jeszcze perspektywy finansowania na lata 2007-13. Pozostała część funduszy to środki Urzędu Miasta Płocka.
Książnica Płocka mieści się w gmachu dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Budynek, zaprojektowany w stylu eklektycznym przez architektów: Apoloniusza Nieniewskiego i Władysława Kozłowskiego, został wzniesiony w 1902 r. Po przeniesieniu Towarzystwa Kredytowego do Warszawy, w latach 30. XX wieku gmach należał do Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej.
Od połowy lat 70. XX wieku do 1989 r. budynek był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR, dawnego woj. płockiego. W czerwcu 1976 r. przed gmachem doszło do manifestacji pracowników płockich zakładów, protestujących przeciwko podwyżkom cen, które ogłosiły ówczesne władze PRL.
W 1990 r. zabytkowy gmach zakupiła ówczesna Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Płocku. W 1997 r. po likwidacji woj. płockiego bibliotekę przejął samorząd Płocka. Placówka otrzymała wówczas nową nazwę - Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Obecnie biblioteka i działających na terenie miasta 13 jej filii posiada w swym księgozbiorze ponad 461 tys. woluminów.
Przy ul. Kościuszki, tej samej, która jest adresem Książnicy Płockiej, znajduje się rodzinny dom Władysława Broniewskiego. Jest on obecnie siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego. W pobliskim ogrodzie rośnie nadal kilkusetletni dąb, wspominany często przez poetę. Nieopodal, na szczycie nadwiślańskiej skarpy, stoi wzniesiony w 1972 r., wykonany z brązu pomnik Broniewskiego, autorstwa Gustawa Zemły. (PAP)
mb/ par/