Rok Górali w województwie śląskim, ustanowiony przez sejmik, został oficjalnie zainaugurowany we wtorek podczas uroczystości w Radziechowach na Żywiecczyźnie. W jego ramach odbędzie się szereg wydarzeń promujących góralszczyznę, jej kulturę i tradycję.
Radna sejmiku z Żywiecczyzny Agnieszka Biegun, która była inicjatorką ustanowienia Roku Górali, podkreśliła, że pozwoli on uwypuklić różnorodność województwa śląskiego. "Nasze województwo, jako jedno z nielicznych w Polsce, ma wszystko – góry, jeziora, niziny. Ten rok jest też ważny dla nas, górali z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Pozwoli nam zjednoczyć się, mimo różnorodności, i promować naszą kulturę" – powiedziała.
Biegun podczas inauguracji podkreśliła, że góralszczyzna "to nie tylko piękne stroje, skoczna muzyka i dobre jedzenie, ale przede wszystkim codzienne życie".
Zdaniem marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego, region ten jest bogaty swoją różnorodnością. "Różnorodność (…) motywuje, buduje i rozwija. Śląsk administracyjnie jest dość szeroki, ale skupia fantastycznych ludzi. (…) Mam nadzieję, że Rok Górali nie jest jednorazowym wydarzeniem. Znajdziemy formułę, by pokazywać naszą różnorodność nie tylko regionalne, ale i ponadregionalnie lub transgranicznie. (…) Śląskie kojarzy się wciąż z regionem węglowym (…), ale ten przemysł odchodzi do przeszłości. Mamy fantastyczne rejony zielone. Ambicją województwa jest, by pokazywać gminy górskie. (…) Śląsk potrzebuje zmiany swojego wizerunku" – mówił.
Chełstowski podkreślił, że nigdy w historii województwa śląskiego nie było takiego wydarzenia, jak Rok Górali. "Cieszę się, że górale są dziś razem i chcą pokazywać wspaniałą kulturę i tradycję, ale także swoje cechy – nieustępliwość, pracowitość. To bardzo wzbogaca region" – dodał.
Marszałek powiedział, że organizatorami wydarzeń będą mieszkańcy gór. "To inicjatywa oddolna. Oddaliśmy im pole. Zorganizowaliśmy tylko finansowanie" – powiedział.
Członkini zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs zwróciła uwagę, że nazwa Roku Górali jest nieprzypadkowa. "Chcemy podkreślić, że w województwie śląskim są górale śląscy i żywieccy" – zaznaczyła.
Koordynator wydarzeń Roku - Władysław Motyka z oddziału górali żywieckich Związku Podhalan wskazał, że województwo śląskie spinają góry: Beskidy w sensie fizycznym i Jasna Góra - duchowym. "To jest nasza moc – województwa i górali. Tak to jest z nami, że nie tylko o chlebie myślimy, ale i o duchu. To się pięknie ukaże podczas tego Roku" – powiedział.
Kalendarz wydarzeń Roku Górali wciąż jest uzupełniany. W maju przygotowano m.in. wystawę fotografii "Od koniakowskich koronczarek dla Jana Pawła II" w koniakowskim centrum koronki, konferencję "Sektor prywatny i jego rola w rozwoju kultury góralskiej" oraz "smażenie wajesnicy" w Brennej, a także redyk, zwany w Beskidzie Śląskim „"miyszaniem owiec", w Górkach Wielkich. Jednym z wydarzeń Roku będzie Tydzień Kultury Beskidzkiej. To największy w Polsce festiwal folklorystyczny.
Odprawione zostaną msze św. w góralskiej oprawie. Podczas wtorkowej uroczystości wielokrotnie zwracano uwagę na zbieżność dat: inauguracja przypadła w dniu 101. urodzin św. Jana Pawła II, który kochał góry i szczególnym uczuciem darzył górali. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/