Kultura i sztuka po 1989 roku

07.10.2016

Zakończono prace konserwatorskie obrazów Samuela Hirszenberga

W Pałacu Poznańskich - obecnie siedzibie Muzeum Miasta Łodzi - zakończyły się w piątek, trwające trzy miesiące, prace konserwatorskie obrazów Samuela Hirszenberga, które ozdabiają ściany jednej z sal tego gmachu. Konserwacja była częścią projektu poświęconego braciom Hirszenberg.

Joanna Rembowska z muzeum przypomniała, że zabiegi konserwatorskie rozpoczęły się w lipcu i objęły cztery dzieła Samuela Hirszenberga: "Kobieta z lirą", "Krajobraz z jeźdźcem", "Pejzaż ze sceną rodzajową" oraz "Dziewczyna z owocami".

Właścicielka firmy wykonującej konserwację Luiza Milewska zwróciła uwagę, że obrazy, które zdobią jedną z najbardziej reprezentacyjnych sal pałacu – Salę Jadalną - przetrwały ponad 100 lat, w tym dwie wojny światowe w niemal niezniszczonym stanie. Wymagały jednak zabiegów oczyszczających warstwę malarską oraz wzmocnienia zdegradowanych tynków pod malowidłami.

W trakcie prowadzonych prac konserwatorzy dokonali odkrycia. „Postanowiliśmy wykonać odkrywki na sztukateriach, które wykazały, że pod grubą warstwą farby olejnej znajdują się polichromie wykonane bardzo popularną w XIX w. techniką mazerunku, czyli zdobieniem imitującym naturalne słoje drewna” – opowiada Milewska.

Odkrycie to stało się inspiracją do podjęcia decyzji o poszerzeniu zakresu prac konserwatorskich także o ramy wokół obrazów, które odzyskały dawną, ciepłą kolorystykę, przez co stały się bardziej spójne malarsko ze złoconymi elementami na boazerii.

„Można powiedzieć, że w końcu możemy, choć na fragmencie zdobień, zobaczyć jak Sala Jadalna została pierwotnie zaprojektowana i wykonana. Będziemy dążyć do tego, by pozyskać fundusze na dalsze prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne” – podsumowuje kierownik działu sztuki Muzeum Miasta Łodzi Adam Klimczak.

Zakończone w piątek prace konserwatorskie są częścią projektu poświęconego braciom Hirszenberg. Rozpoczęła go ubiegłoroczna konferencja z udziałem ekspertów z Polski i Izraela, na której przedstawiono rolę Samuela, Leona i Henryka Hirszenbergów dla polskiej, żydowskiej i europejskiej kultury oraz podsumowano wiedzę o ich twórczości i życiu.

W listopadzie Muzeum planuje otwarcie wystawy „Bracia Hirszenbergowie – w poszukiwaniu ziemi obiecanej”. Będzie to pierwsza od ponad 80 lat, unikalna w skali międzynarodowej, monograficzna ekspozycja dzieł autorstwa pochodzącego z Łodzi Samuela Hirszenberga oraz jego braci: Leona (malarza) i Henryka (architekta). (PAP)

jaw/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL