Zakończyła się budowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi (Świętokrzyskie). Obiekt zostanie udostępniony turystom w piątek 17 grudnia.
Jak powiedział w środę PAP burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, obiekt ma powierzchnię około 2 tys. metrów kwadratowych. Został wkomponowany w stok Łyśca w pobliżu "drogi królewskiej", szlaku wiodącego przez Świętokrzyski Park Narodowy, do położonego na szczycie góry klasztoru z relikwiami drzewa Krzyża Świętego.
"Jest to nowoczesne muzeum multimedialne, w którym przedstawiona jest historia żelaza i początków metalurgii na naszych ziemiach" – powiedział burmistrz Nowej Słupi.
"Wprowadzeniem do ekspozycji jest film w technologii 3D na temat genezy żelaza. Prezentacja odbywa się w specjalnej sali kinowej, która pomieści 55 widzów. Sala ma być również wykorzystywana do prowadzenia konferencji i spotkań naukowych" – dodał burmistrz Gąsior.
Na wystawie stałej będzie można zobaczyć repliki pierwszych wyrobów z żelaza, pochodzące z Bliskiego Wschodu. Ponadto w gablotach będą pokazane miejscowe rudy żelaza, z terenu województwa świętokrzyskiego.
W muzeum zestawione zostaną ze sobą świat Imperium Rzymskiego oraz panorama kultury przeworskiej. Zobaczymy m.in. dioramę rzymskiej ulicy, willę rzymskiego dostojnika oraz rekonstrukcję budynków, w których przebywali ludzie zajmujący się wytopem żelaza w Górach Świętokrzyskich.
Najważniejszym punktem ekspozycji będzie stanowisko po starożytnych dymarkach. Będzie tam prezentowany kolejny film przedstawiający technikę budowy starożytnych pieców oraz proces wytopu żelaza w piecach dymarskich tradycyjną metodą sprzed ponad 2 tys. lat.
"Jestem przekonany, że budowa nowego muzeum może stać się kolejnym impulsem do rozwoju turystycznego gminy" – dodał burmistrz Gąsior, zaznaczając jednocześnie, że Nową Słupię odwiedza rocznie ponad 300 tys. turystów.
Budowa muzeum rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Koszt to blisko 10 mln zł, z czego ponad 7 mln stanowiło dofinansowanie unijne.
W Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery działało centrum hutnicze - jedno z największych w tzw. barbarzyńskiej Europie. W ciągu 50 lat archeolodzy odkryli blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których nasi przodkowie przetopili ponad 8 tys. ton rudy.
Badania nad starożytnym hutnictwem w Górach Świętokrzyskich rozpoczęto w 1955 roku. Żużel pozostawiony przez starożytnych hutników stał się pierwszym obiektem zainteresowania naukowców. Dzięki badaniom archeologicznym zostały odsłonięte i zadokumentowane liczne pozostałości starożytnych piecowisk grupujących ślady pracy zespołów od kilkunastu do kilkuset pieców dymarskich. Badania metalurgiczne i doświadczalne wytopy umożliwiły odtworzenie starożytnego procesu uzyskiwania żelaza, który od ponad 50 lat jest prezentowany podczas Dymarek Świętokrzyskich.
Burmistrz dodał, że w pobliżu muzeum hutnictwa powstaje także kolejna atrakcja turystyczna - Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. W budynku mieszczącym m.in. kino 5D oraz multimedialne ścieżki edukacyjne, przedstawiane będą świętokrzyskie legendy. Głównym zadaniem parku ma być ochrona i promocja materialnej i niematerialnej spuścizny kulturowej regionu. Zaawansowanie prac budowlanych jest na poziomie około 60 proc. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/