Ponad 3 tys. osób – rodzin z dziećmi oraz miłośników kolei – uczestniczyło w Parowozjadzie, która zakończyła się w niedzielę w Chabówce (powiat nowotarski). Dwudniowa impreza odbyła się po raz dziewiąty i wypadła w 20. rocznicę utworzenia Skansenu Taboru Kolejowego.
Największą atrakcją wydarzenia była parada pociągów i starych wagonów. Nie lada gratkę stanowiły też zawody drużyn trakcyjnych i parowozów. Najmłodsi bawili się na przygotowanym specjalnie dla nich placu zabaw. Brali też udział w konkursach i oglądali przedstawienia teatralne. Ponadto w weekend na trasach z Chabówki do Dobrej koło Limanowej, Zakopanego, Rabki Zaryte oraz Mszany Dolnej kursowały pociągi retro, zestawione z zabytkowych lokomotyw i wagonów.
„Jesteśmy drugim największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Unii Europejskiej i wkrótce będziemy pierwszym notowanym na Giełdzie Papierów Wartościowych. Mimo tego nie zapominamy o naszej tradycji i dbamy o zabytki techniki kolejowej, bo chociaż w firmie zysk jest niezwykle ważny, to historia i zachowanie jej dla kolejnych pokoleń jest niezmiernie istotne” - powiedział PAP Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo, które organizuje Parowozjadę.
Mirosław Szymański z biura prasowego firmy podkreślił, że zabytkowe pojazdy mają duszę i serce. Wprawione w ruch – ożywają. Dodał, że m.in. w Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii prezentacje pociągów retro są często jedną z wielu atrakcji oferowanych turystom w ramach większego wydarzenia. Parowozjada jest jedną z nielicznych imprez, której program skupia się przede wszystkim na starych pociągach.
Polska Agencja Prasowa była patronem medialnym tegorocznego przedsięwzięcia.
Parowozjada odbywa się od 2005 roku w sierpniu lub we wrześniu w Chabówce. Do tamtejszego skansenu kolejowego zjeżdżają zabytkowe parowozy z Polski i zagranicy. Impreza ma charakter pikniku rodzinnego. W jej programie nie brakuje gier i zabaw dla najmłodszych, których frekwencja co roku jest wysoka.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce został utworzony w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni. Znajduje się w nim osiem zabytkowych parowozów oraz unikatowe wagony, m.in. pocztowe czy służące niegdyś do przewozu zwierząt. Co roku skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób. (PAP)
bko/ pad/