Zakończono badania archeologiczne prowadzone na trasie realizowanej budowy I etapu obwodnicy Nałęczowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 830. Najciekawszym znaleziskiem są pozostałości osady kultury amfor kulistych – wskazuje archeolog Sylwester Bochyński.
Jak poinformował w piątek Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, do prac wykopaliskowych wytypowane zostały trzy stanowiska archeologiczne w Bochotnicy Kolonii, Cynkowie i Bochotnicy. "Na stanowisku w Bochotnicy Kolonii znaleziono nieliczny materiał zabytkowy datowany na pradzieje. W Cynkowie w pasie przyszłej drogi, natrafiono na skraj osady z okresu wczesnego średniowiecza" - przekazał.
Zdaniem Sylwestra Bochyńskiego, który kierował pracami archeologów "najciekawszych znalezisk dokonano na stanowisku zlokalizowanym w Bochotnicy, gdzie odkryto pozostałości osady kultury amfor kulistych.
"Były to społeczności, które głównie hodowały bydło i zamieszkiwały tereny Polski w okresie 3100 – 2600 lat przed naszą erą. Nazwa tej kultury pochodzi od wyrabianych wyrobów ceramicznych o kulistym kształcie" - powiedział PAP Bochyński. Jak wyjaśnił, w trakcie prac archeologicznych na miejscu znaleziono kilka tysięcy fragmentów ceramiki, narzędzia krzemienne i kamienne oraz kości zwierzęce. Ludność ta tworzyła tymczasowe obozowiska, a nie stałe osady i znana jest archeologom głównie ze znalezisk sepulkralnych – grobów w obstawach i skrzyniach kamiennych z bogatym wyposażeniem zmarłych w naczynia gliniane, narzędzia krzemienne, kościane, rogowe i ozdoby.
W Bochotnicy, w związku z budową drogi, przebadano tereny o łącznej powierzchni 94 arów. Bochyński podkreślił, że na czas przeprowadzania badań prace budowlane przy obwodnicy były wstrzymane jedynie punktowo. "W tym przypadku badania wyłączyły grunty na około 1,5 miesiąca" - powiedział.
I etap budowy obwodnicy Nałęczowa będzie miał długość 5 km wraz z estakadą, 2,5 km chodnika, 600 m ścieżki rowerowej oraz drogami dojazdowymi na długości 5,9 km. Inwestycja ma kosztować ponad 123 mln zł, a prace budowlane mają potrwać do połowy 2024 roku.(PAP)
Autorka: Agnieszka Gorczyca
ag/ pat/