Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na trzy wirtualne spacery. Od soboty będzie można oglądać wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie”, od niedzieli Skarbiec Koronny, a od poniedziałku rezerwat archeologiczno-architektoniczny z pozostałościami bazyliki św. Gereona.
Wirtualne spacery będą dostępne w języku polskim i angielskim na stronie www.wawel.krakow.pl.
"Podczas spacerów można podążać od obiektu do obiektu, oglądając je w zbliżeniu i korzystając z ich opisów. Zależy nam na tym, żeby te części naszej ekspozycji, które są pewnego rodzaju wizytówką, stały się zwiedzającym bliższe i zachęcały do odwiedzania Zamku już po ustaniu pandemii" – powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.
W czasie wirtualnego zwiedzania będzie można z bliska obejrzeć namioty tureckie, zgłębić widzę o orientalnej ceramice i wybranych militariach. W armii tureckiej namioty pełniły różne funkcje. Były to: stajnie, kuchnie, magazyny, sale audiencyjne oraz namioty paradne i reprezentacyjne dla wyższych dostojników. Szyto je z bawełny, z zewnątrz były impregnowane, zaś ich wnętrza: ściany zwane płotami oraz dach były bogato dekorowane aplikacjami z bawełny, jedwabiu i złoconej skóry.
Jedną z największych prezentowanych na Wawelu atrakcji jest tzw. namiot błękitny. Wyróżnia go rzadko spotykana barwa tła oraz dekoracje: 24 arkady, w których znajdują się kwitnące drzewka oraz teksty błogosławieństw w języku arabskim.
Spacerując po Skarbcu Koronnym zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. haftowany srebrem i złotem płaszcz ofiarowany królowi Janowi III Sobieskiemu przez króla francuskiego Ludwika XIV, XVII-wieczną paradną kolczugę zrobioną z mosiężnych kółek zdobioną ornamentami z lapis lazuli oraz miecz koronacyjny zwany Szczerbcem.
Trzeci ze spacerów umożliwi obejrzenie otwartego w lipcu zeszłego roku rezerwatu archeologicznego, który stanowią pozostałości romańskiego kościoła pod wezwaniem św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki.
Bazylika św. Gereona została wzniesiona na Wawelu w drugiej połowie XI w. Znajdowała się pod obecnym dziedzińcem Batorego i przylegającym północno-zachodnim skrzydłem zamku królewskiego. Jej relikty zostały odnalezione w latach 1914-20 przez Zygmunta Hendla i prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. Do dziś z bazyliki zachowały się: pozostałości krypty, kolumny empor bocznych, fragmenty murów absyd północnej i południowej.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ par/