Trwa akcja zbierania zdjęć przedstawiających pielgrzymkę Jana Pawła II na Jasnej Górze sprzed 40 lat. Można je przysyłać do Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Dzięki zebranym pracom powstanie specjalna wystawa, adresowana głównie do młodzieży - podało biuro prasowe sanktuarium.
Akcja jest organizowana pod hasłem: „Co nam zostało z tamtych dni. Jan Paweł II na ziemi częstochowskiej w czerwcu 1979 r.”
„Chodzi o stare fotografie oddające atmosferę tego niezwykłego czasu. Z nich zostanie przygotowana specjalna prezentacja, adresowana głównie do młodych. To w ramach realizowanego także w sanktuarium projektu +Nadzieja. Zwycięstwo+ wspartego przez program Niepodległa z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Częstochowie” - podało Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Organizatorzy zachęcają do odszukania zdjęć dokumentujące 4-6 czerwca 1979 r., kiedy Jan Paweł II przebywał w Częstochowie. „Zapytaj dziadków, rodziców, znajomych, przyjaciół, poszukaj, pokaż innym, daj szansę młodym zobaczenia tego, co zostało zapisane na fotografii” - apelują.
Mogą to być zdjęcia papieża, Jasnej Góry, ale także tras przejazdu Jana Pawła II, placów modlitwy, kościołów, domów, pojedynczych osób i grup pielgrzymkowych. Osoby, które mają takie fotografie, mogą przesyłać je w formie elektronicznej na adres zdjeciezpapiezem@gmail.com, dostarczyć je osobiście lub tradycyjną pocztą na adres Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego (ul. o. Augustyna Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa z dopiskiem „Co nam zostało z tamtych dni”).
Zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie www.nadziejazwyciestwo.pl. Zostanie z nich przygotowana wystawa plenerowa w formie plansz, która będzie prezentowana na Jasnej Górze i w innych miejscach, w tym w szkołach. W akcji mogą uczestniczyć wyłącznie osoby fizyczne, które są twórcami zdjęć lub mają niezbędne prawa do dysponowania nimi.
W związku z 40. rocznicą pielgrzymki papieża, na Jasnej Górze podejmowanych jest wiele inicjatyw upamiętniających tamte wydarzenia. Np. w czerwcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych „Tu zawsze byliśmy wolni”. Spotkanie zakończyła msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Odbył się też wieczór poezji Karola Wojtyły i prezentacja książek, dokumentujących jasnogórskie spotkania papieża.
Od maja w sanktuarium odbywają się „Wieczory z Janem Pawłem II”. To cykl spotkań, których celem jest przypomnienie i rozważanie słów papieża z pierwszej pielgrzymki do Częstochowy z 1979 r. Kolejny taki wieczór zaplanowano na 13 października. 16 października - Dzień Papieski - będzie okazją do podsumowania konkursu literackiego dla młodzieży „Czerwcowe dni 1979 roku moich bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie” i rodzinnego konkursu plastycznego dla przedszkolaków „Jan Paweł II w życiu naszej rodziny”.
Celem projektu edukacyjnego „Nadzieja, Zwycięstwo” jest przypomnienie postaci św. Jana Pawła i jego wkładu w budowaniu wolnej i niepodległej Polski. Projekt zyskał wsparcie Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Realizują go: Towarzystwo Patriotyczne Kresy, Jasnogórski Instytut Maryjny i delegatura Kuratorium Oświaty w Częstochowie, pod patronatem przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ zm/