W wieku 77 lat zmarł dr Krzysztof Ruszel, wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, etnograf, muzeolog, badacz kultury ludowej w Rzeszowskiem – podaje w czwartek Muzeum Etnograficzne w stolicy Podkarpacia.
Jak powiedziała PAP kierownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie Elżbieta Dudek-Młynarska wiadomość o śmierci przekazała muzeum w czwartek rodzina zmarłego.
„Dotarła do nas smutna informacja, że w wieku 77 lat zmarł dr Krzysztof Ruszel – etnograf, muzeolog, badacz kultury ludowej w Rzeszowskiem, wieloletni kierownik Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli, oddziału Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego, w imieniu dyrekcji i pracowników Muzeum składamy najszczersze kondolencje” – czytamy na stronie placówki.
Krzysztof Ruszel urodził się 12 kwietnia 1944 r. w Łańcucie. Ukończył studia w zakresie etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1967 r. rozpoczął pracę etnografa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, od 1970 r. pełnił funkcję kierownika Działu Etnograficznego, przekształconego w 1990 r. w Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli – Oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, aż do przejścia na emeryturę w 2009 r.
W 1975 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Promotorem pracy doktorskiej był prof. Józef Burszta. W 2001 r. został mianowany przez Ministerstwo Kultury kustoszem dyplomowanym.
Podczas wielu lat pracy w Muzeum dr Krzysztof Ruszel prowadził również badania terenowe, których rezultatem były nie tylko opracowania, publikacje naukowe i popularyzatorskie, ale również wzbogacenie kolekcji muzealiów oraz liczne ekspozycje.
Krzysztof Ruszel był autorem wielu artykułów, katalogów wystaw, recenzji publikacji, w tym m.in.: Studia nad kulturą ludową Puszczy Sandomierskiej, Rzeszów 1978; Sprawy chłopskie przed sądem dominialnym w Nienadowej w latach 1806 – 1843, Przemyśl 1989; Lasowiacy. Materiały do monografii etnograficznej, Rzeszów 1994; Ludowe zwyczaje pogrzebowe, Rzeszów 1995; Obrzędowość weselna w Rzeszowskiem, Rzeszów 2001; Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem, Rzeszów 2004.
Krzysztof Ruszel był również organizatorem konferencji naukowych: „Ziołoznawstwo w dawnej i współczesnej kulturze Rzeszowszczyzny” (wspólnie z Pracownią Historii Nauk o Leku PAN w Warszawie, 1991), „Folklor Małopolski Wschodniej” (wspólnie a Katedrą Wychowania Muzycznego, WSP w Rzeszowie, 1993), „Wisłok. Rola rzeki w krajobrazie naturalnym i kulturowym regionu” (1994), „Obrzędowość weselna w Rzeszowskiem” (1999), „Zapomniane przemysły i rzemiosła” (2001).
Równolegle z działalnością muzealną, naukowo-badawczą i edytorską Krzysztof Ruszel zajmował się nauczaniem. W latach 1968-70 był asystentem w Katedrze Etnografii Słowian Uniwersytetu Jagiellońskiego. W późniejszych latach prowadził wykłady z etnografii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie, na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz w Studium Kulturalno-Oświatowym kształcącym choreografów.
W roku 1985 został laureatem Nagrody im. Franciszka Kotuli, a w roku 2009 docenione zostały jego zasługi dla kultury ludowej i zaowocowały przyznaniem mu nagrody im. Oskara Kolberga. Leksykon kultury ludowej w Rzeszowskiem został wyróżniony w 2005 r., w prestiżowym Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” – III nagrodą w kategorii „Dokonania z zakresu działalności naukowej”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/