Kościół katolicki w PRL

20.05.2019

Zmarł ks. Jan Bagiński; emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej

W wieku 87 lat zmarł biskup Jan Bagiński, emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej. Zmarły w niedzielę duchowny zostanie pochowany przy kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Ksiądz biskup Jan Bagiński urodził się 31 maja 1932 roku w Kamionce na Wołyniu. W czasie wojny cudem uniknął śmierci w rzezi wołyńskiej, gdy wraz z rodziną udało mu się zbiec przed nacjonalistami ukraińskimi. Po wojnie trafił do województwa opolskiego, gdzie w latach 1951-56 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie i Opolu.

Po święceniach kapłańskich ks. Bagiński był wikariuszem w Pyskowicach i Opolu, a następnie prefektem i wicerektorem seminarium w Nysie. Przez wiele lat komunistyczne służby bezpieczeństwa poddawały go inwigilacji. W latach 60. XX w. został oblany kwasem, a Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego.

Ks. Bagiński został mianowany biskupem tytularnym i pomocniczym opolskim 8 lipca 1985 r., a konsekrowany 15 sierpnia 1985 roku. Jego zawołaniem biskupim były słowa „Servire Deo et populo” (Służyć Bogu i ludziom). W kurii biskupiej sprawował urząd przewodniczącego Wydziału Duszpasterskiego. Do jego kompetencji należały sprawy duszpasterstwa ogólnego i sakramentalne, sprawy rodzinne, charytatywne, misyjne i zakonne. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m.in. członkiem Komisji ds. Misji i ds. Zakonnych. 14 sierpnia 2009 roku papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego diecezji opolskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę, 26 maja. Biskup Jan Bagiński zostanie pochowany przy kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Opolu obok zmarłych proboszczów tej parafii. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL