Zrabowana przez Niemców podczas II wojny światowej z Pałacu na Wodzie XVIII-wieczna rzeźba Jeana-Antoine'a Houdona - marmurowe popiersie antycznej bogini Diany - powróci do Łazienek Królewskich w Warszawie - podało w piątek Centrum Informacyjne MKiDN.
Oficjalna ceremonia przekazania dzieła do zbiorów Łazienek Królewskich w Warszawie ma się odbyć w listopadzie.
"Rzeźba została zwrócona polskiemu rządowi w wyniku porozumienia zawartego z dotychczasowym posiadaczem dzieła, który wstawił obiekt na sprzedaż w domu aukcyjnym Im Kinsky w Wiedniu" - wyjaśniono w komunikacie Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od końca XVIII w. Diana znajdowała się w kolekcji króla Stanisława Augusta, eksponowanej w Pałacu na Wodzie. W 1940 r. w czasie nazistowskiej okupacji rzeźba Houdona oraz 56 obrazów z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały przewiezione do Krakowa, kwatery głównej Generalnego Gubernatora Hansa Franka.
"Miejsce przechowywania popiersia pozostawało tajemnicą do czasu, kiedy zostało ono zidentyfikowane przez polskie Ministerstwo Kultury z pomocą Muzeum Narodowego w Warszawie na aukcji dzieł sztuki w wiedeńskim domu aukcyjnym. Odzyskanie dzieła było możliwe dzięki współpracy resortu kultury z Art Recovery Group działającą w tej sprawie w formule pro bono" - poinformował resort kultury.
"Bezpośrednio zaangażowany w sprawę był Christopher Marinello, dyrektor generalny Art Recovery Group, jak również dr Hannes Hartung, partner zarządzający w kancelarii prawnej Themis Partners oraz dr Andreas Cwitkovits, który zapewnił obsługę prawną na gruncie austriackim" - informuje resort kultury.
"Sprawę udało się sfinalizować dzięki nieocenionej pomocy Artura Lorkowskiego, ambasadora RP w Austrii oraz pracowników ambasady w Wiedniu, w szczególności Konsula Generalnego Andrzeja Kaczorowskiego" - czytamy dalej w piśmie MKiDN. "Dzięki dobrej woli dotychczasowego posiadacza" popiersie Diany wróci do Polski" - podkreślono.
W wyniku nazistowskich grabieży wiele dzieł sztuki wciąż pozostaje na terenie Austrii. "Polski rząd nie ustaje w wysiłkach zmierzających do ich odnalezienia i odzyskania" - podkreślono w piątkowym komunikacie MKiDN.(PAP)
jp/ agz/