Zrekonstruowaną dyżurkę GOPR z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach można obejrzeć w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie). Replika stanęła przy Rynku Galicyjskim w skansenie.
"Jej wyposażenie i zgromadzony tam sprzęt pokazują w jakich warunkach w tamtych latach ratownicy górscy pomagali turystom w Bieszczadach" – powiedział w czwartek PAP naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR Krzysztof Szczurek.
W liczącym 10-12 m kw. pomieszczeniu znalazły się m.in. prycze, sprzęt kuchenny, radiostacja. Są także archiwalne dokumenty GOPR, wśród nich harmonogramy dyżurów.
Grupa Bieszczadzka jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jej podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim, np. przy poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca.
Działalność ratowniczą w Bieszczadach i Beskidzie Niskim grupa prowadzi od 1961 r. Całodobowe dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych, które zabezpieczane są przez blisko 200 ratowników ochotników.
Rekonstrukcja Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.
Odtworzone budynki pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/