W Łomnicy (Dolnośląskie) zakończyła się rekonstrukcja XVIII-wiecznego, ewangelickiego, Śląskiego Domu Modlitewnego. To uważany za ostatni oryginalny taki budynek sakralny, których niegdyś na Dolnym Śląsku było ponad dwieście.
W środę w Łomnicy odbyła się uroczystość otwarcia zrekonstruowanego Śląskiego Domu Modlitewnego, w której wzięli udział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia.
Pierwotnie ten sakralny obiekt znajdował się w Rząśniku w gminie Świerzawa na Dolnym Śląsku. Został wzniesiony w 1748 r. W 2008 r., ze względu na zły stan techniczny, budynek został rozebrany. W akcję ratowania zabytku włączyli się właściciele Pałacu Łomnica i Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska. Budynek udało się odbudować na terenie zespołu pałacowo-folwarcznego w Łomnicy.
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że Śląski Dom Modlitewny to perła architektury oraz symbol otwartości i tolerancji regionu. „Dziś odzyskał on dawny blask. Dziękuję za wysiłek włożony w odrestaurowanie tego pięknego zabytku. Dolny Śląsk pięknieje dzięki takim inicjatywom” – powiedział.
Po roku 1742, dzięki decyzji król Fryderyk I Wielki przywracającej protestantom wolność religijną, na terenie ówczesnego Śląska wzniesiono ponad 200 domów modlitw dla protestantów.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/