Polska po 1989 roku

22.04.2019

Zrewitalizowano zabytkową wieżę ciśnień w Rynie

Wieża ciśnień w Rynie po rewitalizacji, kwiecień 2019 r. Źródło: Urząd Miasta i Gminy Ryn Wieża ciśnień w Rynie po rewitalizacji, kwiecień 2019 r. Źródło: Urząd Miasta i Gminy Ryn

Zakończyła się rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień w Rynie na Mazurach. Na najwyższej kondygnacji budynku powstał taras widokowy, który wkrótce zostanie udostępniony turystom.

Jak poinformowała PAP Emilia Kowalewska z Urzędu Miasta w Rynie, z punktu widokowego na zrewitalizowanej wieży będzie można skorzystać po raz pierwszy podczas najbliższej majówki, a na stałe obiekt ma zostać udostępniony w sezonie turystycznym.

Z tarasu można podziwiać panoramę mazurskiego miasteczka i okolic, w tym malownicze jeziora Ołów i Ryńskie, a także pokrzyżacki zamek. Wieża, która była kiedyś częścią miejskiego systemu wodociągów, stoi na wzgórzu w sąsiedztwie dawnego cmentarza ewangelickiego. Została zbudowana w 1940 r., ma 25 m wysokości.

Podczas prac remontowych - poza budową tarasu widokowego - odnowiono elewację i wnętrze budowli, zamontowano osobową windę i podnośnik dla niepełnosprawnych. Zagospodarowano też najbliższe otoczenie wieży.

Wieża ciśnień jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Rynu. Władze samorządowe liczą, że stworzenie tam punktu widokowego podniesie atrakcyjność turystyczną miejscowości.

Inwestycja kosztowała ponad 1,6 mln zł. Została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z UE, przyznanemu w ramach programu rewitalizacji miast należących do międzynarodowej sieci Cittaslow. Jej ideą jest promowanie stylu "dobrego życia" bez pośpiechu, w zgodzie z naturą i tradycją.

Stowarzyszenie Cittaslow powołano w 1999 r. we Włoszech. Początkowo była to reakcja lokalnych restauratorów na ekspansję światowych sieci fast foodów. Obecnie sieć zrzesza ok. 240 małych miast z 30 krajów. W Polsce należy do niej 28 miejscowości, z czego większość z woj. warmińsko-mazurskiego.

Logo sieci Cittaslow - pomarańczowy ślimak - ma symbolizować ucieczkę od wielkomiejskiego pośpiechu i być gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL