Ponad osiem tysięcy woluminów mieści się w Czytelni Biblijnej, otwartej 20 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otwarciu czytelni towarzyszy wystawa zabytkowych Biblii ze zbiorów specjalnych biblioteki.
Ponad osiem tysięcy woluminów mieści się w Czytelni Biblijnej, otwartej 20 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Otwarciu czytelni towarzyszy wystawa zabytkowych Biblii ze zbiorów specjalnych biblioteki.
Na terenie dawnych miejscowości Ostrówki oraz Wola Ostrowiecka w powiecie lubomelskim na Wołyniu rusza kolejny etap prac poszukiwawczych - poinformował w poniedziałek (20 kwietnia) rzecznik IPN Rafał Kościański.
Częściowo zawaliły się mury wzniesionej nad Dniestrem twierdzy w Chocimiu - poinformował w sobotę Andrij Dranczuk, burmistrz tego położonego w południowo-zachodniej Ukrainie miasta. Dodał, że uszkodzenia są poważne i ograniczono dostęp turystów do częściowo zawalonej ściany. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
Zbiórkę pamiątek z Wołynia – zdjęć, dokumentów, obrazów, przedmiotów użytkowych, relacji świadków – ogłosiło tworzone w Chełmie (Lubelskie) Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Zebrane pamiątki trafią w lipcu przyszłego roku na wystawę.
Archeolodzy z UMK prowadzą badania w Starym Toruniu, miejscu pierwszej lokacji Torunia nad Wisłą. W jednym z wykopów odkryto pozostałość dużego budynku, być może domu ówczesnego wójta, a w drugim pozostałości dwóch fos. Poszukiwane są relikty kościoła i folwarku krzyżackiego.
Zamek Książ otrzymał 21 mln zł dofinansowania ze środków europejskich na przeprowadzanie największego od 50 lat remontu. Wnętrzom zabytku ma zostać przywrócony wygląd z czasów przedwojennych. Chodzi m.in. o salony barokowe, Schody Cesarskie i inne wnętrza.
Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w czwartek kampanię społeczno-informacyjną „Pamięć nie na sprzedaż”. To reakcja IPN na przypadki sprzedaży na aukcjach artefaktów i pamiątek po ofiarach systemów totalitarnych.
Świętujący Wielkanoc wierni Cerkwi w paschalny wtorek modlą się za zmarłych i odwiedzają groby bliskich. Niektórzy przynoszą pisanki, by z bliskimi, którzy odeszli, symbolicznie dzielić się radością Zmartwychwstania.