Koncerty i przedstawienia, wizyta potomków zasłużonych dla Bytomia postaci – Georga Brüninga i Franza Landsbergera, „bitwa orkiestr” i wyjątkowo huczne w tym roku święto miasta – to niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach obchodzonej w tym roku 770. rocznicy powstania Bytomia.
Koncerty i przedstawienia, wizyta potomków zasłużonych dla Bytomia postaci – Georga Brüninga i Franza Landsbergera, „bitwa orkiestr” i wyjątkowo huczne w tym roku święto miasta – to niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach obchodzonej w tym roku 770. rocznicy powstania Bytomia.
Niezagospodarowany wcześniej XVII-wieczny strych Muzeum Archeologicznego w Krakowie w wyniku remontu, przeprowadzonego za 18 mln zł, głównie ze środków unijnych, stał się miejscem wystaw i konferencji. W poniedziałek nowe przestrzenie zostały uroczyście otwarte.
Niedziela Palmowa 24 marca rozpocznie w Kościele katolickim Wielki Tydzień, czas rozważania męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Centralne uroczystości odbędą się w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela. W Wielki Piątek ulicami stolicy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa.
Prawosławni, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek Wielki Post. W tym roku Wielkanoc wypada w Kościele wschodnim 5 maja, czyli pięć tygodni później niż u katolików. Przed rokiem różnica była tygodniowa.
Chciałbym w jeszcze większym zakresie zwrócić się w kierunku grup wykluczonych cyfrowo, technologicznie, architektonicznie, do mniejszości. Nie zostawiamy nikogo z tyłu – to sedno animacji kultury i tak chciałbym kształtować opowieść o NCK – powiedział PAP nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski.
Kilkuset wiernych modliło się w niedzielę podczas mszy żałobnej za zmarłego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego. W poniedziałek w katedrze wrocławskiej zaplanowano mszę pogrzebową oraz złożenie trumny w krypcie metropolitów wrocławskich.
Ruszają prace konserwatorskie w nawie głównej Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu. Odnowione zostaną m.in. dwa ołtarze boczne, posadzka oraz polichromie z początku XX w. Tadeusza Popiela, które odzyskają pierwotny wygląd.