30.11.2017–03.12.2017
Do niedzieli, 3 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się 26. Targi Książki Historycznej, podczas których na 120 stoiskach swoje książki prezentuje 220 wydawców z Polski i zagranicy. Targom towarzyszą liczne wydarzenia - spotkania, debaty, spacery historyczne, a także atrakcje dla najmłodszych.
Wstęp na targi i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny.
Przygotowano bogaty program spotkań autorskich. Goście targów będą mogli uczestniczyć w debatach, konferencjach, spacerach historycznych.
Jak podkreślają organizatorzy, 26. edycja targów to nie tylko książki, ale także atrakcje dla najmłodszych uczestników. Drugiego grudnia, w sobotę, odbędzie się m.in. lekcja muzealna dla dzieci pt. "Józef Piłsudski. Rewolucjonista, brygadier, marszałek" przygotowane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz spacer historyczny zatytułowany "Królowe, królewny i kochanki królów na Zamku Królewskim".
Tego samego dnia, Muzeum Mazowieckie w Płocku przygotowało zajęcia dla młodzieży w wieku 11-15 lat, podczas których będzie można poznać historię zamku i katedry płockiej. W niedzielę obędą się m.in. warsztaty kaligrafii.
Szczegółowy program - plik PDF
W czwartek, pierwszego dnia Targów ogłoszono nazwiska autorów, którzy w tym roku otrzymali nagrodę Klio dla książek o tematyce historycznej.
W kategorii "monografii naukowej" nagrodę główną otrzymał Michał Tymowski za książkę "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty", a drugą - Grzegorz Motyka za książkę "Wołyń’43. Ludobójcza czystka – fakty, analogie, polityka historyczna". Laureatem trzeciej nagrody został Łukasz Krzyżanowski za publikację "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta".
Z kategorii "edytorskiej" jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego za serię "Kresy w polskich pamiętnikach i listach (1795-1918)", Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika za "Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu", Zamek Królewski w Warszawie za książkę "Władza, symbole i rytuały" Aleksandra Gieysztora oraz Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego za książkę "O tatrzańskich pocztówkach".
W kategorii "Varsaviana" przyznano 5 nagród II stopnia. Otrzymali je: Małgorzata Szafrańska za książkę "Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie", Magdalena Stopa za książkę "Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy", Paweł Fijałkowski za tom "Warszawska społeczność żydowska w okresie stanisławowskim 1764-1795. Rozwój w dobie wielkich zmian", Andrzej Leon Sowa za książkę "Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ-AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji" oraz Ośrodek Karta za publikację "Niezależni w +świetlicy+ Anny Erdman i Tadeusza Walendowskiego 1976-1979”
Patronem medialnym wydarzenia jest portal dzieje.pl. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ itm/