PRL

25.09.2017 aktualizacja 30.09.2017

30 września w Domu Spotkań z Historią premiera albumu "Inside Poland"

30.09.2017 "Inside Poland" - ptremiera albumu w DSH "Inside Poland" - ptremiera albumu w DSH

30 września w Domu Spotkań z Historią odbędzie się premiera albumu "Inside Poland". Podczas spotkania odbędzie się pokaz fotografii zebranych w albumie oraz tych prezentowanych wcześniej na wystawie. Marian Schmidt opowie o Polsce, jaką zobaczył w latach 70. oraz o klimacie PRL-u. Zdradzi także, jak wyglądała praca nad zdjęciami, w jakich warunkach powstawały, przywoła także anegdoty i przygody z nimi związane. Po spotkaniu Marian Schmidt będzie podpisywał swój album.

Codzienność komunistycznej Polski, posiedzenia peerelowskiego sejmu, różne wydarzenia społeczno-polityczne, fotografie polityków i zwykłych ludzi, uroczystości religijne – to wszystko znajduje się w najnowszym albumie „Inside Poland” Mariana Schmidta, znanego fotografa i cenionego pedagoga.

„Inside Poland” to wybór przeszło stu prac, prezentowanych wcześniej na wystawie w Domu Spotkań z Historią, które autor wykonał podczas swych podróży po Polsce. Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie.

Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pozwalają dzisiejszemu odbiorcy zauważyć zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Nie są to jednak zwyczajne zdjęcia dokumentalne; autor, utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy jednocześnie własną opowieść o życiu i kondycji człowieka. Malarskie kadry wywołują w widzach różne emocje: radość, smutek, zdziwienie, melancholię. To fotografia przepełniona głębokim humanizmem.

"Inside Poland" Marian Schmidt Fotografie / Photographs

Wybór i opis zdjęć: Marian Schmidt

Redakcja: Małgorzata Purzyńska

Wydawca: Dom Spotkań z Historią

30 września (sobota), godz. 16.00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Wstęp wolny

Książka będzie dostępna w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią oraz w sklepie internetowym bookstore.dsh.waw.pl.

***

Marian Schmidt urodził się w 1945 r. w Żyrardowie. Po wojnie jego rodzina wyjechała do Francji, stamtąd do Wenezueli, w której fotograf spędził dzieciństwo. W 1974 roku, po raz pierwszy od 28 lat przyjechał do Polski. W 1975 roku pracował jako asystenta reżysera w zespole filmowym „Kadr” Jerzego Kawalerowicza. Współpracował także z licznymi pismami, oraz robił zdjęcia reklamowe. Jednocześnie pracował nad stworzeniem albumu socjologicznego o Polsce, fotografując życie codzienne oraz różne wydarzenia społeczno-polityczne. Dzięki zdjęciom z Polski, fotograf dostał się do dwóch prestiżowych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu. W 1980 roku Marian Schmidt osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej, gdzie uczy fenomenologii obrazu, transcendencji w sztuce i fotografii ekspresyjnej. Wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.

Jest autorem albumów, m.in. „Hommes de science: 28 portraits” (Paryż 1990), „Marian Schmidt” (Paryż, 1994), „Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim” (Warszawa, 2000).

Fotograf ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Berlinie, Zurychu, Dublinie, Dreźnie, Wenecji, Charleroi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie. Jego fotografie znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej Paryżu, Biblioteki Historii Współczesnej w Paryżu, belgijskim Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Folkwang w Essen, paryskiej Kodak-Pathé, Leica Camera w Wetzlar, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych na świecie.

Źródło: DSH

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL