25.01.2020–27.01.2020
„Nauka jest bliżej” – pod tym hasłem od 25 do 27 stycznia 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będzie się odbywać 4. Śląski Festiwal Nauki. Motto wydarzenia ma przypominać, że praktyczne zastosowania naukowe otaczają nas w codziennym życiu.
Plan festiwalu przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. "To będzie wielkie święto śląskiej nauki" – ocenił dyrektor festiwalu i prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek.
"Od początku towarzyszyło nam przekonanie, że region śląsko-zagłębiowski jest wyjątkowy, jeśli chodzi o stosunek do nauki, zwłaszcza do nauki stosowanej, praktycznej, o której korzyści pytamy nieustannie. Tutaj ludzie od dawien dawna, co najmniej od XVIII w. obcowali z techniką - i to techniką najwyższego poziomu, jaka powstawała wtedy na świecie. Można więc powiedzieć, że jest to region sfamiliaryzowany z nauką stosowaną" – dodał.
Wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun podkreślił podczas konferencji, że środowisko naukowe jest kołem zamachowym dla wielkich przemian zachodzących w Katowicach i całym regionie. Przypomniał o planowanej przez władze Katowic budowie centrum nauki w tym mieście. "Sukces festiwalu pokazuje, jak wielka jest otwartość i potrzeba pokazania nauki na wyciągnięcie ręki" – podkreślił.
Śląski Festiwal Nauki zainauguruje w poniedziałek (25 stycznia) w Teatrze Śląskim inscenizacja sztuki Alana Aldy, opowiadającej o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Wśród nowości nadchodzącej edycji są strefa elektromobilności, nowa koncepcja strefy dziecka, konkurs POP Science dla popularyzatorów nauki, czy nowe pokoje tematyczne. Gośćmi festiwalu będą m.in. amerykański astronom Seth Shostak, dysponujący ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi Brytyjczyk Daniel Tammet, czy austriacki pisarz science-fiction Marc Elsberg. Polską naukę będzie reprezentować m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.
Śląski Festiwal Nauki Katowice to największa w regionie impreza popularyzująca naukę. Poprzednia edycja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziła 35 tys. osób, a wszystkie 3 dotychczasowe edycje – 95 tys. Organizują go wspólnie: Uniwersytet Śląski, miasto Katowice, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka ASP, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Śląski Festiwal Nauki Katowice zdobył w tym roku europejską nagrodę EUPRIO Awards 2019 za najlepszy pomysł promujący wydarzenie o charakterze popularnonaukowym. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ zan/