Klarnet, saksofon, akordeon - w tych specjalnościach będzie ze sobą rywalizować 71 młodych muzyków w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka. W tym roku obchodzona jest 100. rocznica urodzin tego pochodzącego z Dąbrowy Górniczej kompozytora.
Ósma edycja Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się w Dąbrowie Górniczej i Katowicach. "Otrzymaliśmy 71 zgłoszeń, w tym między innymi z Japonii, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Czech i oczywiście z Polski. Wszyscy młodzi muzycy zostali zakwalifikowani do konkursu" - poinformowała we wtorek Zofia Pielgrzym z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. W rywalizacji mogą uczestniczyć muzycy, którzy nie ukończyli 29 roku życia.
Konkurs będzie się odbywał w trzech etapach, w ostatnim - finałowym - muzycy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności z towarzyszeniem orkiestry. Oceniać ich będzie jury w międzynarodowym składzie, pod przewodnictwem prof. Joachima Pichury z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
14 września, podczas koncertu inauguracyjnego wystąpią m.in. Sinfonia Varsovia oraz laureaci poprzednich konkursów. Będzie można wysłuchać utworów Piotra Czajkowskiego, Wojciecha Kilara oraz Michała Spisaka. "W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Michała Spisaka. Z tej okazji 14 września zaprezentowany zostanie film poświęcony jego życiu i twórczości +Michał Spisak. Listy rozproszone+ w reżyserii Violetty Rotter-Kozery" - dodała Pielgrzym.
Młodzi muzycy będą rywalizować o laury od 15 do 22 września. Koncert laureatów oraz wręczenie nagród odbędą się 23 września.
Michał Spisak (1914-1965) to wybitny polski kompozytor, przedstawiciel polskiego XX-wiecznego neoklasycyzmu. Z pochodzenia dąbrowianin, absolwent Konserwatorium Muzycznego w Katowicach. Mieszkał w Dąbrowie Górniczej przez ponad 20 lat, jednak całe twórcze życie spędził w Paryżu, gdzie m.in. studiował kompozycję u słynnej Nadii Boulanger.
Artysta tworzył muzykę symfoniczną, kameralną i utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Najlepszy okres jego pracy przypadł na czas powojenny. W 1955 r. otrzymał Grand Prix za "Hymne Olympique" w Międzynarodowym Konkursie na Oficjalny Hymn Olimpijski w Monako, wybrany spośród 392 propozycji. W 1957 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. królowej Elżbiety w Brukseli za "Concerto giocoso" na orkiestrę kameralną. Zmarł w Paryżu w 1965 r.
Konkurs organizowany jest przez Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. (PAP)
ktp/ dym/