Epoka nowożytna

13.10.2017 aktualizacja 16.10.2017

Barbara Wachowicz zaprasza na spotkania związane z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

14.10.2017 - 22.10.2017 Tadeusz Kościuszko. Źródło: Wikimedia Commons Tadeusz Kościuszko. Źródło: Wikimedia Commons

Barbara Wachowicz, autorka m.in. książki „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”, zaprasza na spotkania związane z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Opowieści sceniczne Barbary Wachowicz pt. „+Łączmy serca!+ O Zwycięzcy spod Racławic” z udziałem młodzieży szkolnej odbędą się 14 października 2017 (sobota) o godzinie 10:30 w kinie Kijów przy Alei Krasińskiego 34 w Krakowie oraz 21 października 2017 (sobota) o godzinie 16:00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji ul. Kasprusie 35 A.

Opowieść „+Nasz ukochany spod Racławic Zwycięzca+ Stefan Żeromski o Kościuszce” odbędzie się 22 października 2017 (niedziela) o godz. 15.30 w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach. W roli Tadeusza Kościuszki wystąpi Wojciech Raszewski (absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie), a w roli Stefana Żeromskiego - Andrzej Sobierajski (absolwent Szkoły im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach Scholasterii).

„Tadeusz Kościuszko był ukochanym bohaterem Stefana Żeromskiego od lat młodzieńczych. Autor +Syzyfowych prac+ poświęcił Zwycięzcy spod Racławic wiele pełnych uwielbienia słów w swoich Dziennikach. Tadeusz Kościuszko jest także bohaterem dwóch wspaniałych nowel Żeromskiego - +Mogiła+ (o pobojowisku pod Maciejowicami) i - +Pocałunek+ (o miejscu wiecznego spoczynku Kościuszki na Wawelu.) Przywołamy wizerunek Naczelnika nakreślony genialnym piórem Stefana Żeromskiego.” – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.

Scenariusz i narrację przygotowała Barbara Wachowicz. Pisarka otrzymała Medal Tadeusza Kościuszki przyznany przez Prezydenta Uniwersytetu Polskiego w Filadelfii, Medal „Zasłużona dla tradycji kościuszkowskiej” Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, a także medal Fundacji imienia Kościuszki w Krakowie „In memoriam Tadeusz Kościuszko” – za wybitne zasługi w dziele krzewienia pamięci Naczelnika. Otrzymała też tytuł Honorowego Przyjaciela Szkoły Polskiej imienia Tadeusza Kościuszki w Chicago.

Jest jedyną osobą, która przemierzyła cały amerykański szlak walk Tadeusza Kościuszki, 20 tysięcy kilometrów od granicy kanadyjskiej po Charleston nad Atlantykiem. Dokonała wielu cennych odkryć, o czym opowiada jej najnowsza książka „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”.

W czasie spotkań będzie miała miejsce promocja książki Barbary Wachowicz „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii”. Autorka będzie również podpisywać książki.

dzieje.pl

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL