26.08.2019

Bieg ku pamięci „Rodziny Zakroczymskiej” i Żołnierzy Września

07.09.2019 II edycja Biegu Rodziny Zakroczymskiej II edycja Biegu Rodziny Zakroczymskiej

7 września w Zakroczymiu odbędzie się II edycja Biegu Rodziny Zakroczymskiej, tym razem z dodatkowym hasłem w nazwie „Żołnierzom Września”. Bieg ma na celu promocję sportu, zdrowego trybu życia ale przede wszystkim ma cel edukacyjny i upamiętniający polskich bohaterów.

W II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września udział może wziąć każdy. Nie ma znaczenia czy jedną z dwóch tras przebiegniemy czy przejdziemy. Najważniejsza aby się dobrze bawić i oddać hołd Obrońcom Polski w 1939 roku. Organizatorzy przygotowali dwie trasy – 1939 m i 5 km. Na każdego uczestnika który ukończy bieg czeka pamiątkowy medal, na którym znajdzie się z jednej strony orzeł, z drugiej odznaka 2 Pułku Piechoty Legionów, który pod dowództwem pułkownika Ludwika Czyżewskiego bronił Modlina Twierdzy na odcinku Zakroczymia- Fortu I. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma w pakiecie pamiątkową koszulkę. Organizatorzy przewidzieli również coś dla młodszych dzieci – bieg na dystansie 400m. Do tego piknikowana atmosfera na terenie rekreacyjnym nad rzeką Wisłą, namiot żołnierzy 6 Brygady Wojski Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Pileckiego gwarantują moc wrażeń również dla osób towarzyszącym zawodnikom.

Historia „Rodziny Zakroczymskiej” jest bezpośrednio związana z Powstaniem Warszawskim. Bowiem w sierpniu i wrześniu Niemcy uwięzili w Forcie I w Zakroczymiu tysiące mężczyzn w wieku 16 -60 lat, tych którzy mogli wesprzeć niepodległościowy zryw w stolicy. Uwięzieni zostali skazani przez okupanta na śmierć głodową. Temu postanowili przeciwstawić się mieszkańcy Zakroczymia i 36 okolicznych wsi. Wytypowali delegację, która udała się na rozmowy z Niemcami. Jak się okazało negocjacje zakończyły się sukcesem, okupant postawił dwa warunki. Żywność ma być dostarczana nie tylko więźniom ale i Niemcom, którzy ze względu na walki w Warszawie i zbliżający się front mieli problemy z zaopatrzeniem. Drugi warunek – mogą pomóc tylko członkom rodziny.  Mieszkańcy z terenów Ziemi Zakroczymskiej znając kilku z więźniów wywołali ich po nazwisku, Ci natomiast podawali dane kolejnych osób. Jakież było zdziwienie Niemców, gdy okazało się, że wszyscy z osadzonych mają rodzinę w okolicznych miejscowościach. Tym sposobem zawiązała się „Rodzina Zakroczymska”. Uratowani od śmierci głodowej po wojnie w ramach wdzięczności odbudowali szkołę w Zakroczymiu, która do dziś nosi dumną nazwę „Pomnik Wdzięczności”. 

Dlaczego Żołnierzom Września - odpowiedź jest prosta. W tym roku będzie miała miejsce 80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Organizatorzy podjęli decyzję, że w tym szczególnym roku należy upamiętnić również obrońców naszych polskich granic. W szczególności Obrońców Twierdzy Modlin i Zakroczymia. Bohaterska obrona żołnierzy dowodzonych przez generała Wiktora Thommee przeszła do legendy, a sam dowódca zapisał się w historii jako jeden z najlepszych podczas kampanii wrześniowej. Twierdza Modlin skapitulowała dopiero dzień po Warszawie, z powodu braku amunicji i na wieść o kapitulacji stolicy. Dodatkowo Niemcy dokonali w Zakroczymiu jednej z największych zbrodni we wrześniu 1939 roku. Mimo zawieszenia broni zamordowali 500 jeńców i około 100 cywilów. Od miotaczy ognia z podniesionymi rękami poległ między swoimi żołnierzami kapitan Tadeusz Dorant, dowódca III batalionu w 2 Pułku Piechoty Legionów. 


II Bieg Rodziny Zakroczymskiej - Żołnierzom Września
13.00 - start miasteczka biegowego - zapisy na bezpłatny bieg dzieci, wydawanie pakietów
14.00 - start biegu dzieci na 400 m
14.10 - zakończenie biegu, wręczenie medali i nagród
14.20 - wykład o historii „Rodziny Zakroczymskiej”
14.35 - rozgrzewka przed marszobiegiem na 1939 m
14.45 - start marszobiegu na 1939 m
15.05 - zakończenie marszobiegu na 1939 m, wręczenie medali
15.10 - wykład na temat obrony Twierdzy Modlin i Zakroczymia we wrześniu 1939 roku
15:30 - wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców w marszobiegu na 1939 m
15:45 - rozgrzewka przed biegiem na 5 km 
16:00 - start biegu na 5 km 
16:50 - wręczenie medali, pucharów i nagród dla zwycięzców w biegu na 5 km 
17.00 - zakończenie II Biegu Rodziny Zakroczymskiej - Żołnierzom Września
17:00 - rozpoczęcie Święta Zakroczymia 2019

Zachęcamy do udziału w II Biegu Rodziny Zakroczymskiej – Żołnierzom Września. Oddajmy hołd polskim bohaterom! 

Zapisy: https://dostartu.pl/ii-biegu-rodziny-zakroczymskiej-zolnierzom-wrzesnia-v3612.pl.html?fbclid=IwAR3q7RD4Z28MBJIIOc79cCgSH82nCiiXzpWLYM2hUfctnHM4Ipy8qeHsp68

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/637854190048924/


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL