Inne

24.04.2012 aktualizacja 11.08.2016

Bieszczadzka Kolejka Leśna rozpoczyna sezon turystyczny

Bieszczadzka kolejka leśna. Fot. PAP/M. Rozwadowski Bieszczadzka kolejka leśna. Fot. PAP/M. Rozwadowski

W najbliższą sobotę Bieszczadzka Kolejka Leśna rozpoczyna sezon turystyczny - poinformował we wtorek prezes fundacji zarządzającej kolejką wąskotorową Stanisław Wermiński. "Przez długi majowy weekend będzie kursować dwa razy dziennie z Majdanu do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 kilometrów, a z Majdanu do Balnicy 9 kilometrów. Na zamówienie możliwe będą także kursy na 21 - kilometrowej trasie z Majdanu do Smolnika" - powiedział Wermiński.

W maju i czerwcu oraz w we wrześniu i październiku kolejka będzie kursować tylko w weekendy, a lipcu i sierpniu codziennie. Natomiast w okresie zimowym ma jeździć jedynie na zamówienia.

Oficjalne otwarcie tegorocznego sezonu zaplanowano na 3 maja. "Wtedy też pracę po remoncie rozpocznie parowóz Kp-4. Będzie to drugi parowóz kolejki. Mamy też 21 wagonów" - dodał Wermiński.

W ubiegłym roku kolejka przewiozła ponad 73 tys. pasażerów.

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 roku. Jej głównym zadaniem był wówczas transport drewna. W latach 20. XX wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP. Wtedy też rozpoczęto przewóz ludzi, który z czasem stał się atrakcją turystyczną.

W 1996 r. Lasy Państwowe przekazały administrowanie kolejką fundacji Bieszczadzka Kolejka Leśna.(PAP)

kyc/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL