Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2015 aktualizacja 11.08.2016

Ceremonia otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w dniach 15 -17 stycznia

Fragment plakatu "Weekend otwarcia / Przebudzenie" Fragment plakatu "Weekend otwarcia / Przebudzenie"

Przedstawienie performance, wystawa osiągnięć europejskiej architektury, prezentacja twórczości baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy to niektóre z wydarzeń ceremonii otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury, która odbędzie się w dniach 15-17 stycznia we Wrocławiu.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Wrocławiu Rafał Dutkiewicz, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK), który stolicy Dolnego Śląska będzie sprawować w 2016 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.

„Postaramy się pokazać w 2016 r., że jesteśmy wspaniałym i - co chcę szczególnie podkreślić - otwartym, tolerancyjnym miastem. Deklaruję, że nie ma w nim miejsca dla nacjonalizmu i ksenofobii” - powiedział Dutkiewicz.

Krzysztof Maj, dyrektor Biura Festiwalowego Impart 2016 (instytucja odpowiedzialna za przygotowania Wrocławia do objęcia tytuły ESK), przypomniał, że program artystyczny przygotowany na rok 2016 jest bardzo różnorodny. „Tak został przygotowany, by kultura była dostępna na ulicy, w parkach, szpilach czy zakładach karnych. Tak, by wszystkie grupy mieszkańców włączyć w to święto” - mówił Maj.

Głównym wydarzeniem ceremonii otwarcia ESK, którą zaplanowano na 15-17 stycznia, ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane „Przebudzenie”. Ma to być opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy – Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi. „17 stycznia cztery duchy obudzą się w czterech miejscach miasta i ruszą w kilkukilometrową podróż, by spotkać się w Rynku” - powiedział reżyser spektaklu Chris Baldwin, który jest również kuratorem ESK odpowiedzialnym za sztukę performance.

W przedstawieniu weźmie udział około 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy oraz 300 rowerzystów; wykorzystanych zostanie również pięć tramwajów. Wrocławski Rynek, który będzie sceną finału tego przedstawienia, zostanie poddany artystycznej aranżacji. Elementy scenografii pojawią się między innymi na kamienicach.

„Postaramy się pokazać w 2016 r., że jesteśmy wspaniałym i - co chcę szczególnie podkreślić - otwartym, tolerancyjnym miastem. Deklaruję, że nie ma w nim miejsca dla nacjonalizmu i ksenofobii” - powiedział Dutkiewicz.

W ramach ceremonii otwarcia ESK zostanie również otwarta wystawa „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”. Wystawa, na której zostaną pokazane makiety 170 najlepszych realizacji architektonicznych, zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Architektury 16 stycznia.

Z kolei 15 stycznia odbędzie się wernisaż ekspozycji „Brzmienie”, prezentującej twórczość baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy. Rzeźbiarz uznawany za jednego z najważniejszych hiszpańskich artystów drugiej połowy XX w. pochodził z San Sebastian – miasta, które w 2016 r. wraz z Wrocławiem będzie sprawowało tytuł ESK. Wystawę będzie można oglądać w galerii Awangarda BWA Wrocław.

Z kolei we wrocławskim Muzeum Narodowym 16 stycznia zostanie zrealizowany projekt „Muzeum Marzeń”. To połączenie malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Zwiedzający będą mogli obejrzeć dziewięć kameralnych spektakli inspirowanych m.in. obrazami „Wieczorem” Wassilego Kandinskiego i „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego. W spektaklach reżyserowanych przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller wezmą udział m.in. pisarze Joanna Bator i Jacek Dehnel oraz aktorki Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska.

Ceremonię otwarcia ESK ma również uświetnić cykl wydarzeń – koncertów oraz spektakli – poświęconych twórczości greckich artystów – Iannisa Xenakisa – jednego z najważniejszych na świecie kompozytorów muzyki współczesnej oraz Melinie Mercouri – aktorki, minister kultury i pomysłodawczyni idei ESK.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miasta.

W programie artystycznym ESK, który został zaprezentowany w czerwcu tego roku, znalazło się ponad tysiąc wydarzeń artystycznych, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki - architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą. Przygotowania do objęcia tytułu ESK 2016 trwają we Wrocławiu od 2013 r. Na organizację wydarzeń kulturalnych związanych z tym tytułem zostanie wydanych ok. 300 mln zł.

Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych znalazły się m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. W 2016 r. Wrocław będzie też Światową Stolicą Książki UNESCO, co - zdaniem Ireneusza Grina, kuratora odpowiedzialnego za literaturę w programie ESK 2016 - powiększy skalę wydarzeń z dziedziny literatury. We Wrocławiu w 2016 r. ma także powstać światowy hymn książki, którego tekstem będzie, tłumaczony na kilka języków, wiersz Tadeusza Różewicza. To przedsięwzięcie powstaje we współpracy z UNESCO.

W 2016 r. we Wrocławiu ma się odbyć również wielkie widowisko operowe, oparte na hiszpańskich tradycjach muzycznych. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show" ma być wystawiona dla kilkudziesięciotysięcznej publiczności.

Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL