Epoka nowożytna

13.10.2017

Cykl 12 obrazów prezentujących życie Kościuszki - na październikowej aukcji DESA

19.10.2017 Cykl Zygmunta Ajdukiewicza. Źródło: DESA Cykl Zygmunta Ajdukiewicza. Źródło: DESA

Zbroja członka legendarnej polskiej husarii, perski hełm z odsieczy wiedeńskiej czy broń z insurekcji kościuszkowskiej znajdą się 19 października na aukcji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. Wśród licytowanych na aukcji obiektów znajdzie się m.in. wart nawet 1,2 miliona złotych cykl 12 obrazów prezentujących życie Tadeusza Kościuszki.

Rok 2017 został ogłoszony rokiem kościuszkowskim. W katalogu październikowej aukcji znalazł się m.in. cykl 12 obrazów „Życie i dzieło Tadeusza Kościuszki 1746-1817” autorstwa Zygmunta Ajdukiewicza. Cykl uchodzi za najważniejszą malarską realizację tego artysty. Poszczególne prace były wielokrotnie reprodukowane w postaci tek graficznych i posłużyły wydawcom do popularyzacji polskiej historii. Dzieło pochodzi z 1890 roku – okresu wzmożonego zainteresowania życiorysem Tadeusza Kościuszki.

W tym roku mija również 150 lat od narodzin Józefa Piłsudskiego. W katalogu aukcyjnym można znaleźć  popiersie Marszałka autorstwa Konstantego Laszczki, a także jego wizerunek autorstwa Witolda Bielińskiego również i Józefa Aumillera.

Ofertę aukcyjną uzupełnia przełomowe malarstwo z militarnej historii polski. Wśród wystawianych na aukcji obiektów znalazły się obrazy Kossaków: Juliusza („Polska husaria”), Wojciecha („Napoleon pod Somosierrą) i Jerzego („Odwrót Napoleona spod Moskwy”). Wyjątkową rzadkość na rynku antykwarycznym stanowi pierwotna kopia Orderu Virtuti Militari. Order stanowi najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadawane za wybitne zasługi bojowe. Znajdujący się w ofercie obiekt został odbity w XIX lub XX wieku z oryginalnej matrycy pochodzącej z 1792 roku. Na aukcji pojawią się także grafiki, rzeźby poruszające tematykę powstańczą i niepodległościową, biżuteria patriotyczna oraz rzemiosło artystyczne.

Aukcja: 19 października, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 13-19 października, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji „Polonica, Militaria i Batalistyka” oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum: https://desa.pl/pl/auctions/430/polonica-militaria-i-batalistyka-19-pazdziernika-2017-godz-19

Źródło: DESA Unicum

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL