
Filmowa Odrzania. "Ziemie Odzyskane" na ekranie - to cykl Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, który rozpocznie się w czwartek, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w kinie Iluzjon. W programie przeglądu znalazły się m.in. filmy Krzysztofa Zanussiego i Kazimierza Kutza.
Jak podkreśliła FINA, 80. rocznica zakończenia II wojny światowej to odpowiedni moment, by przyjrzeć się jednej z jej konsekwencji dla Polski – przyłączenia poniemieckich ziem na zachodzie i północy kraju. "Temat »Ziem Odzyskanych«, przez dekady słabo eksplorowany w rodzimej kulturze, powraca w ostatnich latach w licznych reportażach i pracach akademickich, a kolejni autorzy szukają alternatywy dla skompromitowanej propagandowej nazwy z okresu PRL-u, pisząc o Poniemiecji (Ziemowit Szczerek), Niedopolsce (Sławomir Sochaj) czy właśnie Odrzanii (Zbigniew Rokita), której filmowy portret chcielibyśmy nakreślić" - przypomniała.
Według organizatora przeglądu, warto przyjrzeć się temu tematowi przez pryzmat polskiego kina, które - zwłaszcza w latach 60. - chętnie wracało do okresu 1945-1946. "Filmy opowiadające o tych czasach przeważnie wpisywały się w potrzeby ówczesnej polityki historycznej, choć twórcom niejednokrotnie udawało się oddać realia, uchwycić atmosferę, pokazać trudności, dylematy czy zagrożenia towarzyszące zarówno nowoprzybyłym na te tereny, jak i ich wcześniejszym mieszkańcom. W efekcie powstał szereg niezwykle interesujących dzieł, rozgrywających się głównie w scenerii Dolnego Śląska, Pomorza czy Mazur, które możemy potraktować jako szczególny nurt polskiego kina. Nurt bardzo różnorodny, bo rozciągający się od lat 50. aż po współczesność" - czytamy w komunikacie.
Cykl Filmowa Odrzania. "Ziemie Odzyskane" na ekranie zainauguruje w czwartek pokaz filmów "Rok spokojnego słońca" Krzysztofa Zanussiego i "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z prof. Mają Komorowską i prof. Iwoną Kurz. W kolejnych terminach gośćmi przeglądu będą m.in. Beata Halicka, prof. Andrzej Gwóżdź, prof. Piotr Zwierzchowski i dr Karolina Ćwiek-Rogalska.
Wydarzenie potrwa do końca czerwca. W programie znalazły się też m.in. filmy "Godziny nadziei" Jana Rybkowskiego, "Droga na Zachód" Bohdana Poręby, "Trzy kobiety" Stanisława Różewicza, "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego i "Skąpani w ogniu" Jerzego Passendorfera.
Wstęp na projekcje jest wolny. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon w dniu pokazu. Więcej szczegółów można uzyskać pod adresem: https://www.iluzjon.fn.org.pl/. (PAP)
dap/ aszw/