W środę w Domu Spotkań z Historią odbędzie się debata nt. losów polskich uczestników wojny w Hiszpanii pt. "Dąbrowszczacy 1936–39. Ochotnicy wolności?".
Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję "Dąbrowszczacy 1936–39. Ochotnicy wolności?". W rozmowie wezmą udział: prof. Andrzej Chojnowski, prof. Andrzej Paczkowski, Olga Johann – wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy, działająca w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego, Maciej Sanigórski — współautor materiału w „Karcie”, organizator Stowarzyszenia „Ochotnicy Wolności”. Spotkanie poprowadzi Dominik Czapigo, redaktor kwartalnika „Karta”.
Punktem wyjścia będzie najnowszy numer kwartalnika „Karta”, którym – poprzez osobiste zapisy i fotografie – przedstawiono losy polskich uczestników wojny w Hiszpanii.
Na wieść o starciu między zwolennikami dotychczasowej, republikańskiej władzy a przejmującymi ją faszystowskimi siłami gen. Franco do Hiszpanii ściągają ochotnicy z różnych krajów, w tym wielu Polaków. W sumie w obronie Republiki walczyło w sumie około 5 tysięcy tak zwanych dąbrowszczaków. Współcześnie traktowani są często jak komuniści, reprezentujący interesy sowieckie. Ich opowieści, zamieszczone w najnowszym numerze „Karty”, pokazują złożoność ówczesnych losów, motywacji, postaw. Ten obraz uzupełnia Jean-Charles Szurek, syn ochotnika walczącego w Hiszpanii, i Jordi Guixé i Coromines, hiszpański historyk – w tekstach będących refleksją o pamięci o dąbrowszczakach.
Źródło: Ośrodek KARTA
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20, 8 lutego (środa) 2017, godz. 18.00.