29.09.2020–29.09.2020
W ramach obchodów 100-lecia bitwy warszawskiej 29 września br. o godz. 15.00 odbędzie się debata online z udziałem polskich historyków pt. „Piórem i bagnetem – tworzenie się nowej Europy po Wielkiej Wojnie”. Wydarzenie organizowane jest przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) oraz Muzeum Historii Polski.
W dyskusji poświęconej burzliwemu tworzeniu się nowego ładu w Europie Środkowo-Wschodniej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz współczesnej pamięci o wydarzeniach tamtych lat, wezmą udział:
prof. Andrzej Chwalba – Uniwersytet Jagielloński
prof. Joanna Dufrat – Uniwersytet Wrocławski
Robert Kostro – Dyrektor Muzeum Historii Polski
dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk – Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (moderacja)
Debata odbędzie się w formule online na platformie ZOOM. Rejestracja: http://bit.ly/pioremibagnetem
Debata „Piórem i bagnetem…” towarzyszy zorganizowanej przez ENRS wystawie plenerowej „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923”, którą można oglądać na pl. Piłsudskiego w Warszawie do 8 października.
Pod względem treści ekspozycja stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.
Wystawa prezentowana jest od 2018 roku w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin (Niemcy) i Weimar (Niemcy), a w 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa). Warszawska prezentacja wystawy wpisana została do oficjalnego programu obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej.
Z tej okazji Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wraz z Muzeum Historii Polski przygotowały polską wersję katalogu ekspozycji. Publikacja zawiera bogaty zbiór tekstów źródłowych i współczesnych opracowań powstałych w konsultacji z międzynarodowym gronem historyków, do których należą m.in. prof. Andrzej Chwalba (UJ), prof. Andrzej Nowak (UJ), prof. Jan Rydel (koordynator strony polskiej w ESPS), prof. Jay Winter (Yale University, USA). Tekstom towarzyszy ok. 200 ilustracji, 17 map, a także tabele i wykresy.
Katalog w wersji papierowej jest do nabycia w sklepie internetowym Muzeum Historii Polski, a także w wersji elektronicznej na stronie internetowej Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność: www.enrs.eu/afterthegreatwar.
Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Źródło: Muzeum Historii Polski