11.11.2021–14.11.2021
W Muzeum Niepodległości (MN) i jego oddziałach: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej od 11 do 14 listopada przygotowano cykl imprez, by wspólnie świętować Dni Niepodległości 2021 – informuje PAP Dorota Panowek z MN.
"Polonia Restituta, Polska Odrodzona – hasło to elektryzuje Polaków od ponad stu lat. Polska odzyskała w 1918 r. niepodległość, wolność, niezależność. Marzenie całych pokoleń stało się faktem. Proces ten trwał wiele lat. Przez lata niewoli Polacy nie zapomnieli o niepodległości, walczyli o nią w przeróżny sposób: na polach walki, w powstaniach, ale też rozwijając przemysł, modernizując gospodarkę. Różne były owe drogi prowadzące do wymarzonej wolności i niepozbawione wewnętrznych sporów i polemik" - powiedział dyrektor MN dr Tadeusz Skoczek, cytowany w przesłanej informacji.
Jak wyjaśniono, "Dni Niepodległości 2021 rozpoczną się 11 listopada uroczystością historyczno-artystyczną +Semper et ubique+ współorganizowaną przez Fundację Polonia Union oraz koncertem pieśni patriotycznych +Ta, co zwyciężyła+ w wykonaniu chóru męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego +Harfa+".
"12 listopada spotkamy się przy pomniku pracy nauczyciela w Parku Traugutta, następnie przeniesiemy się do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, gdzie odbędzie się finał 18. konkursu +Niepodległa+ oraz prezentacja rzeźby Marszałka Józefa Piłsudskiego, zakupionej dzięki wsparciu Fundacji PGE" - napisano.
Przypomniano, że rzeźba jest kopią wykonaną przez Marcina Roszczyka, na podstawie gipsowego modelu autorstwa Antoniego Miszewskiego, do którego osobiście pozował Marszałek Józef Piłsudski". "Zarówno autor oryginału, jak i twórca kopii, zaliczają się do cenionych i wielokrotne nagradzanych polskich rzeźbiarzy" - zaznaczono.
Zapowiedziano, że 13 listopada odbędzie się wernisaż wystawy "Damy serca Tadeusza Kościuszki" współorganizowanej przez Polską Fundację Kościuszkowską. "Portrety, autorstwa Hakoba Mikayelyana, przedstawiają 10 kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu bohatera, począwszy od jego matki Tekli Kościuszkowej, poprzez wizerunki Ludwiki Sosnowskiej Lubomirskiej, Anny Zamoyskiej (Sapieżyny), Wirydianny Fiszerowej, Tekli Żurowskiej, Zofii Potockiej, Emilii Zeltner, a skończywszy na Marii Krystynie Albertynie Carigan" - napisano.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Szczegółowy program Dni Niepodległości 2021 jest dostępny na stronie internetowej: www.muzeum-niepodleglosci.pl.
Jak zaznaczono, "z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum wydało okolicznościowe pocztówki".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/