W środę, 6 maja, o godz. 18 w Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie (Czerniakowska 178A) odbędzie się dyskusja „Bocheński, Mieroszewski, Giedroyć a polska polityka wschodnia” wokół publikacji „Imperializm państwowy” Adolfa Bocheńskiego oraz „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim” Andrzeja St. Kowalczyka.
Wstęp wolny.
Spotkanie organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz wydawnictwem Więź.
W momencie, gdy Polska i jej polityka wschodnia ponownie stają na rozdrożu, warto zastanowić się nad źródłami naszego myślenia o tych ważnych kwestiach. Jednym z pierwszych i najważniejszych polskich myślicieli XX wieku poświęcających swą uwagę przemianom społecznym i kulturowym w kontekście geopolitycznego położenia Polski był Adolf Bocheński. Jego koncepcje i analizy, szczególnie dotyczące polityki Polski wobec sąsiednich narodów, miały znaczący wpływ na publicystów powojennych, w tym Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego, uważanych za patronów polskiej polityki wschodniej, rozumianej jako dialog kultur sąsiadujących narodów, ciągła praca nad przebudową sposobu myślenia o swojej i innych historii.
Podczas dyskusji 6 maja rozmawiać na ten temat będą prof. Rafał Habielski, specjalista w dziejach polskiej emigracji po II wojnie światowej, prof. Andrzej St. Kowalczyk, historyk literatury polskiej, autor publikacji poświęconej Giedroyciowi i Mieroszewskiemu, oraz dr hab. Kazimierz M. Ujazdowski, autor wstępu i wyboru tekstów Adolfa Bocheńskiego „Imperializm państwowy”. Spotkanie poprowadzi dr Łukasz Jasina.
Źródło: Muzeum Historii Polski