Kultura i sztuka po 1989 roku

29.11.2018 aktualizacja 30.11.2018

Dyskusja o nowej książce Muzeum Historii Polski: „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

05.12.2018 „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”

W dniu 151. rocznicy urodzin Marszałka, 5 grudnia, w Muzeum Historii Polski odbędzie się premiera najnowszej książki „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”. Spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się różnym obliczom jednej z najważniejszych postaci początku XX wieku.

„Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” jest pokłosiem debat, które odbyły się w Domu Literatury w Łodzi jesienią 2017 roku. Do tomu dołączono płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Oprócz zapisu ośmiu debat – poświęconych socjalizmowi, bitwie warszawskiej, polityce zagranicznej, zamachowi majowemu, spadkobiercom Marszałka, konfliktowi Piłsudskiego z Romanem Dmowskim, a także obrazowi Marszałka w literaturze i popkulturze – do tomu dołączono wywiad z reżyserem serialu oraz dwa artykuły rozwijające poruszane wcześniej tematy. Publikacji towarzyszą płyty DVD z serialem Andrzeja Trzos-Rastawieckiego „Marszałek Piłsudski”. Książka jest drugim tomem wydanym w tym roku w nowym cyklu MHP „Wokół Niepodległej”. Pierwszą był zbiór esejów „Oblicza Niepodległej”.

Dyskusja o książce „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura” pozwoli raz jeszcze spojrzeć krytycznie na dorobek jej współtwórcy. Ile w dokonaniach Marszałka było geniuszu, pracy, determinacji, a ile szczęścia? Jak ewoluowały jego poglądy? Jak oddzielić realne zasługi Piłsudskiego od legendy, którą świadomie kreował? W jaki sposób przedstawiają postać Komendanta sztuka i popkultura?

Na te pytania postarają się odpowiedzieć prelegenci:

– prof. Grzegorz Nowik (historyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku);

– Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent, autor sztuki Marszałek);

– dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Muzeum Historii Polski, autor rozmów przeprowadzonych w książce). Spotkanie poprowadzi Barbara Schabowska (dziennikarka radiowa i telewizyjna, dyrektor TVP Kultura).

Spotkanie promocyjne odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Historii Polski przy ul. Mokotowskiej 33/35 (V piętro). Wstęp wolny.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL