18.10.2024–18.10.2024
W przeddzień 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki warszawski IPN zaprasza na dyskusję „O wykuwaniu SOLIDARNOŚCI – Waga ciężka”. Spotkanie odbędzie się 18 października o godzinie 17.00 w Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy ul. Marszałkowskiej 107 w Warszawie.
W dyskusji udział wezmą:
- dr Tadeusz Ruzikowski, autor albumu „Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989” (OBBH IPN w Warszawie)
- dr Grzegorz Majchrzak (BBH IPN)
- dr hab. Bartosz Kaliski (prof. IH PAN)
Rozmowę poprowadzi red. Rafał Dudkiewicz.
Spotkanie będzie transmitowane na kanale YouTube Oddziału IPN w Warszawie.
Link do transmisji: https://youtu.be/-oLDLIsZnU8
***
Huta Warszawa, oddana do użytku w 1957 roku, była jedną z kluczowych inwestycji planu sześcioletniego. Jej celem było stworzenie silnej bazy społecznej dla przemian ustrojowych w Polsce po II wojnie światowej.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Huta Warszawa stanowiła symbol polskiej metalurgii. Po wydarzeniach Sierpnia 1980, Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Huty Warszawa stanowiła jedno z najliczniejszych ogniw zakładowych w Regionie Mazowsze.
Instytut Pamięci Narodowej wydał album, który ukazuje różnorodną działalność hutniczej „Solidarności” od 1980 do 1989 roku – zarówno legalną, prowadzoną do 13 grudnia 1981 roku, jak i podziemną, podjętą po wprowadzeniu stanu wojennego.
Ważną rolę duszpasterską i w relacjach z „Solidarnością” warszawskich hutników pełnił ich kapelan ks. Jerzy Popiełuszko. Po męczeńskiej śmierci kapłana hutnicy tak w zakładzie, jak i na terenie parafii św. Stanisława Kostki mocno zaangażowali się zarówno w upamiętnianie ich duszpasterza, jak też w rozwój jego kultu.
Wielowątkowa dyskusja, prowadzona na kanwie albumu, dotyczyć będzie m.in. budowy i funkcjonowania NSZZ „Solidarność”, jak też solidarności międzyludzkiej w tamtym czasie. Zaakcentowana zostanie rola Kościoła i ich duszpasterzy wraz z postacią bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana hutników.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które będzie okazją do refleksji nad historią i znaczeniem „Solidarności” w Polsce.
Źródło: Oddział IPN w Warszawie