II wojna światowa

12.09.2018

Dyskusja wokół książki „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć”

17.09.2018 Dyskusja wokół książki „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” Dyskusja wokół książki „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbędzie się dyskusja wokół książki „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć”. Dyskusja odbędzie się 17 września 2018 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 w siedzibie głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. Wstęp wolny.

Gośćmi spotkania będą prof. Marek Kornat (historyk, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk) oraz Robert Kostro (historyk, dyrektor Muzeum Historii Polski). Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta z Muzeum Historii Polski, współpracownik Domu Literatury w Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych).

Książka „II wojna światowa. Historia, która nie chce przeminąć” wydana przez Instytut Pileckiego – tytułem nawiązuje do słynnego sformułowania niemieckiego badacza XX-wiecznych totalitaryzmów prof. Ernesta Noltego. Pisał on kiedyś o „przeszłości, która nie chce przeminąć”. Od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, jednak wpływa ona wciąż na teraźniejszość, politykę i postrzeganie innych narodów. II wojna światowa, wiek XX, dwa totalitaryzmy – to tematy gorących debat, które fascynują uczonych i poruszają wyobraźnię społeczeństw. Na czym polega wyjątkowość polskiej historii? Jak opowiadać o niej światu? Jakie wyzwania stoją przed polską polityką pamięci? W 79. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, który ostatecznie przypieczętował zniszczenie II Rzeczypospolitej chcemy powrócić do tych pytań.

Patronat merytoryczny: Muzeum Historii Polski, Instytut Pileckiego.

Spotkanie patronatem medialnym objął portal Dzieje.pl.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL