PRL

03.04.2018

Dyskusja wokół książki „Problemy wsi w Polsce w latach 1956-1980 w świetle listów do władz centralnych”

05.04.2018 Źródło: IPN Źródło: IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie i Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie zapraszają na promocję książki „Problemy wsi w Polsce w latach 1956-1980 w świetle listów do władz centralnych”. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2018 (czwartek), o godz. 17.30 w Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25). 

W dyskusji udział wezmą: 

dr Anna Maria Adamus (autorka, IPN Oddział w Warszawie),

prof. Jerzy Eisler (IPN Oddział w Warszawie, Instytut Historii PAN),

prof. Dariusz Jarosz (Instytut Historii PAN). 

Spotkanie poprowadzi Mirosław Biełaszko (IPN Oddział w Warszawie, Polskie Radio). Wstęp na spotkanie jest wolny.

* * *
W okresie PRL Polacy napisali około 50 milionów skarg, próśb czy donosów zaadresowanych do władz państwowych i partyjnych. W listach tych – jak w soczewce – odbijały się duże i małe problemy realnego socjalizmu. Poruszano w nich różne kwestie polityczne, społeczne i gospodarcze ówczesnej Polski. Niezwykle trudno jest wskazać te zagadnienia peerelowskiej rzeczywistości, które nie znalazły odzwierciedlenia w analizowanej korespondencji. Publikacja skupia się na problemach poruszanych najczęściej, w dłuższym okresie – tych, które można traktować jako powszechnie występujący element wiejskiej codzienności. Odpowiada m.in. na pytania, dlaczego Polacy pisali „do Warszawy”, jak duża była skala tego zjawiska i czy zmieniała się w kolejnych dekadach, a przede wszystkim jakie zagadnienia mieszkańcy wsi poruszali w licznych listach kierowanych do władz centralnych w latach 1956–1980. Istotą książki jest przedstawienie wielowątkowego charakteru problemów wsi. 

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL