„Fabrykę Muzyki Niezwykłej” Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej, Poetyckiej „Piostur Gorol Song” i Innej w Andrychowie, jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce, zainaugurował w piątek wystąp ubiegłorocznej laureatki imprezy Kamili Dauksz.
Aneta Stuglik z andrychowskiego Miejskiego Domu Kultury poinformowała, że w festiwalu weźmie udział 22 wykonawców z całej Polski. Powalczą o główną nagrodę w wysokości 3 tys. zł., ale także o przepustkę do udziału w przyszłorocznym Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w sobotę. Laureaci zostaną wyłonieni w niedzielę.
Na festiwalowe wieczory zaplanowano występy gwiazd. Wystąpi m.in. Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Największym wydarzeniem festiwalu będzie prezentacja oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego „Nieszpory Ludźmierskie” w scenerii hali fabrycznej firmy Andoria-Mot. „Badaliśmy akustykę hali i mogę zapewnić, że zetknięcie oratorium i tematu +Nieszporów+ da fantastyczny efekt” – podkreśliła Stuglik.
Andrychowski festiwal ma ponad 30-letnią tradycję. W ubiegłym roku odbywał się pod nazwą Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej "Piostur Gorol Song". Jak powiedziała Stuglik organizatorzy chcieli jednak rozszerzyć formułę o inne gatunki muzyki.
„Doszliśmy do wniosku, że dawna formuła zaczyna się wyczerpywać, a festiwal przygasa. Część konkursowa ograniczyła się do poezji. Przestały przyjeżdżać zespoły, które tworzyły koloryt. Chcąc to zmienić postanowiliśmy poszerzyć formułę, a jednocześnie zainspirować wykonawców. Motywem części konkursowej stało się malarstwo kompozytora Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wybraliśmy trzy obrazy, do których uczestnicy powinni się odnosić poprzez teksty piosenek” – powiedziała Stuglik.
Festiwal jest dla wielu młodych artystów szansą zaistnienia na rynku muzycznym. Przed laty w konkursie brali udział m.in. Renata Przemyk i Maciej Molęda. Zwyciężał w nim m.in. Piotr Rogucki, obecnie wokalista zespołu rockowego Coma. Spośród uczestników w poprzednich latach duży sukces odniosła Iwona Loranc z Bielska-Białej, która otrzymała Grand Prix krakowskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki w 2002 roku.
Impreza została zorganizowana w Andrychowie po raz 22. Wcześniej odbywała się w Bielsku-Białej. Regulamin imprezy wielokrotnie sie zmieniał. Początkowo zakładał on m.in., że muzycy mogą grać jedynie na tych instrumentach, które można zabrać na wędrówkę. (PAP)
szf/ par/