Spotkania z wybitnymi pisarzami i poetami, warsztaty językowe, spektakle teatralne, koncerty złożą się na program festiwalu literackiego „Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego”, który odbędzie się w sierpniu w Szczebrzeszynie (Lubelskie).
Celem festiwalu jest popularyzacja polskiej literatury i promocja czytelnictwa. „Chcemy żeby każdy, kto do nas przyjdzie, na festiwalu, mógł mieć kontakt z literaturą na różnych poziomach” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Brzozowski z Fundacji Czułego Barbarzyńcy, która jest organizatorem imprezy.
Nazwa i miejsce festiwalu to – jak zaznaczył Brzozowski – rodzaj „prowokacji intelektualnej”. Szczebrzeszyn, niewielkie miasteczko na wschodzie Lubelszczyzny, na Roztoczu, znany jest ze słynnego tzw. „łamańca językowego”: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Zdaniem tym rozpoczyna się wiersz Jana Brzechwy pt. „Chrząszcz”.
W szczebrzeskim Festiwalu ma wziąć udział kilkudziesięciu pisarzy i poetów, zarówno znanych jak i debiutujących. Do Szczebrzeszyna przyjadą i spotkają się z czytelnikami m.in. Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, Mariusz Czubaj, Anna Janko, Grzegorz Kasdepke, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Grażyna Plebanek, Eustachy Rylski, prof. Jerzy Bralczyk, Ziemowit Szczerek, Mariusz Urbanek, Józef Wilkoń, Adam Zamoyski, Jakub Żulczyk.
W programie Festiwalu - podzielonego na: słów czytanie, słów słuchanie, słów pisanie, słów oglądanie – zaplanowano spotkania i warsztaty, które będą dotyczyły różnych rodzajów obecności literatury w kulturze. Oprócz spotkań z pisarzami będą m.in. kiermasz książki, pokazy filmowych adaptacji dzieł literackich, projekcje filmów dokumentalnych dotyczących literatury, koncerty, słuchowiska radiowe, spektakle, a także warsztaty językowe, warsztaty translatorskie, spotkania z tłumaczami polskiej prozy i poezji na języki obce.
Zaplanowano też literacką wycieczkę po Szczebrzeszynie oraz specjalne wykłady, spotkania i warsztaty poświęcone postaci i twórczości Jana Brzechwy. Można będzie obejrzeć filmy dokumentalne m.in. o Józefie Czechowiczu, Bolesławie Leśmianie, Wiesławie Myśliwskim, Zbigniewie Herbercie.
Wśród przedstawień teatralnych widzowie podczas festiwalu będą mogli obejrzeć m.in. „Saksofon” na podstawie powieści Myśliwskiego „Traktat o łuskaniu fasoli” w reż. Mariusza Bonaszewskiego i w jego wykonaniu oraz spektakl poetycki „Miłość” na podstawie poezji ks. Jana Twardowskiego, w reżyserii Janusza Kukuły i wykonaniu Adama Woronowicza.
Do Szczebrzeszyna przyjedzie też Stanisława Celińska z koncertem „Atramentowa”. Zaplanowano także widowisko literacko-muzyczne na podstawie wierszy Herberta, z muzyką Karima Martusewicza, w którym wystąpią m.in. aktorki Dorota Landowska i Katarzyna Herman.
Specjalny program przygotowano dla dzieci i młodzieży, a w nim m.in. czytanie literatury, warsztaty ilustracji, zajęcia kulinarne.
Jak podkreśla Brzozowski, różnorodność programu festiwalu ma pokazać jak słowo „dominuje i porządkuje naszą rzeczywistość”. „Jest też rodzajem pomostu, możliwością zbliżenia się do drugiej osoby; to literatura, która jest spotkaniem, pisarstwo, które jest opowieścią, a jednocześnie dialogiem” – dodał.
Festiwal „Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego” rozpocznie się 8 sierpnia i potrwa dziewięć dni. (PAP)
ren/ par/