Wieczory poetyckie w prywatnych mieszkaniach znalazły się w programie Festiwalu „Miasto Poezji”, który rozpocznie się w poniedziałek w Lublinie. Na festiwalu zagoszczą wybitni poeci m.in. Julia Hartwig, Piotr Matywiecki, Ryszard Krynicki, Marcin Świetlicki.
Festiwal „Miasto Poezji” organizowany jest w Lublinie od 2008 r. W jego programie szczególne miejsce zajmuje cykl pod hasłem „Mieszkania Poezji”, w którym mieszkańcy Lublina sami proponują i organizują spotkania inspirowane poezją np. wieczory poetyckie, spotkania z poetami, czytanie poezji, układanie wierszy. Imprezy te organizowane są w większości w prywatnych mieszkaniach, ale też np. w kawiarniach czy restauracjach.
„Mieszkańcy miasta włączyli się we współorganizację festiwalu. W tym roku zgłoszonych zostało ponad 60 +Mieszkań Poezji+. Adresy tych miejsc i szczegóły spotkań są dostępne na stronie internetowej festiwalu. Każdy może takie +Mieszkanie Poezji+ odwiedzić” - powiedział Adam Marczuk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, organizatora festiwalu.
Jak tłumaczył, mieszkańcy realizują własne pomysły takich spotkań i „Mieszkanie Poezji” może przybierać dowolny kształt. „Każde z tych spotkań to indywidualna inicjatywa. To pokazuje, że poezja może być żywa, że kontakt z nią to nie tylko takie pomnikowe spotkanie z poetą, ale coś w duszach ludzi, mieszkańców Lublina gra, i chcą się dzielić swoim poczuciem estetyki, swoją wrażliwością na poezję” - dodał Marczuk.
Głównymi wydarzeniami festiwalu będą dyskusje z udziałem wybitnych poetów. Podczas spotkania pod hasłem „Dopóki dźwięki gubią czas...” o poezji rozmawiać będą Julia Hartwig i Piotr Matywiecki. Rozmowa Ryszarda Krynickiego i filozofa Cezarego Wodzińskiego zatytułowana została „Celan - słowo poety”, a w dyskusji pod hasłem „Ogrody słów, ogrody muzyki” uczestniczyć będzie pisarz Paweł Huelle.
Tradycyjnie podczas festiwalu wręczona zostanie nagroda „Kamień”, przyznawana za wybitny dorobek poetycki. Otrzyma ją w tym roku Marcin Świetlicki. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu debiutanckiego tomu wierszy Józefa Czechowicza, który ukazał się w 1927 r. w Lublinie. Dodatkowym wyróżnieniem dla laureata jest mural z wierszem poety - w tym roku na murze jednego z lubelskich liceów w centrum miasta będzie wypisany wiersz Świetlickiego pt. „Jonasz”. Wręczeniu nagrody towarzyszyć będzie dyskusja pod hasłem „Kamień na kamieniu”, w której wezmą udział Świetlicki oraz krytyk literacki Piotr Śliwiński.
W programie festiwalu są też prezentacje poezji poetów lubelskich - dawnych, współczesnych i debiutujących - a także warsztaty studyjne z poetami i krytykami literackimi na temat pisania wierszy i ich interpretacji oraz projekcje filmów inspirowanych poezją i poetami m.in. „Baczyński” w reż. Kordiana Piwowarskiego, „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.
Osobny program pod hasłem „Małe Miasto Poezji” zaplanowano dla dzieci. Dominują w nim zabawy, warsztaty, projekcje filmów i animacji, których tematem będą bajki, legendy i wiersze dla dzieci. Specjalny cykl spotkań i warsztatów dotyczyć będzie książki obrazkowej i ilustrowania książek. Podczas festiwalu odbędzie się również przegląd recytatorski dla przedszkolaków oraz Przegląd „Mali bajarze”, w którym uczniowie szkół podstawowych będą opowiadali własne lub bajkowe historie.
Festiwal „Miasto Poezji” w Lublinie potrwa do piątku.(PAP)
ren/ abe/