Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2017

Festiwal o tradycjach wschodniosłowiańskich – od piątku w Lublinie

19.05.2017 - 21.05.2017 Festiwal Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina Festiwal Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina

Koncerty pieśni cerkiewnych, sympozjum naukowe poświęcone historii prawosławia, wystawy i warsztaty fotograficzne wypełnią program festiwalu Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina, który rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

To druga edycja tego festiwalu, który ma przybliżać mieszkańcom Lublina tradycje i wartości kultury prawosławia.

„Kultura wschodniosłowiańska ma swój szczególny urok, to mistyka i duchowość, charakterystyczny śpiew, wartości chrześcijańskie, które potrzebne są współczesnym społecznościom” – powiedział ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, abp Abel, w czwartek na konferencji prasowej, zapraszając do udziału w festiwalu.

Sławomir Wyspiański, przewodniczący koła lubelskiego Bractwa św. Cyryla i Metodego, które jest - obok prawosławnej diecezji i Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej - organizatorem festiwalu, zaznaczył, że festiwal wpisuje się w obchody przypadającego w tym roku jubileuszu 700-lecia Lublina.

„Odwołujemy się do wielowiekowej obecności prawosławia w historii i kulturze naszego miasta. Spotykamy się czasem z takim przekonaniem, że prawosławie to pozostałość pozaborowa, ale to nieprawda. Prawosławie funkcjonuje w szeroko rozumianej kulturze polskiej praktyczne od samego początku państwowości. Dziś staramy się by ono było widoczne, dzielimy się tym skarbem duchowości prawosławnej” – powiedział Wyspiański.

„Kultura wschodniosłowiańska ma swój szczególny urok, to mistyka i duchowość, charakterystyczny śpiew, wartości chrześcijańskie, które potrzebne są współczesnym społecznościom” – powiedział ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, abp Abel, w czwartek na konferencji prasowej, zapraszając do udziału w festiwalu.

„Mamy wielką satysfakcję z tego, że w ubiegłorocznej edycji naszego festiwalu większość uczestników to nie były osoby prawosławne. Myślę, że teraz będzie podobnie” – dodał Wyspiański.

Historii prawosławia w Polsce i jego obecności w Lublinie poświęcona będzie sesja popularnonaukowa na Zamku Lubelskim, z udziałem naukowców z lubelskich uniwersytetów. Jeden z wykładów ma dotyczyć zabytkowego ikonostasu w tutejszej cerkwi - jednego z najstarszych w Polsce - w którym znajdują się ikony z XVI w.

Z koncertem pieśni bizantyńskich wystąpi Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza z Białegostoku. Chór będzie śpiewał w najcenniejszym zabytku Lublina, zamkowej Kaplicy Św. Trójcy, gotyckiej świątyni, ozdobionej bizantyńsko-ruskimi malowidłami.

W cerkwi przy ul. Ruskiej odprawione będzie nabożeństwo Boskiej Liturgii, z bogatą oprawą muzyczną, którą stworzą chór diecezjalny oraz męski chór Cantus Serdicus z Sofii. Te same chóry wystąpią w koncercie galowym śpiewu cerkiewnego, w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Będzie można też wysłuchać wykładu poświęconego liturgicznym śpiewom wschodnio-chrześcijańskim.

Zabytki i życie społeczności prawosławnych pokazane będą na wystawach fotograficznych Piotra Maciuka oraz artystów z Grupy Twórczej Motycz. Organizatorzy zapraszają też amatorów na wykłady i warsztaty praktyczne poświęcone fotografowaniu prawosławnych obiektów sakralnych.

Ludność prawosławna osiedlała się w Lublinie już w średniowieczu, jako że miasto położone było niedaleko polsko-ruskiej granicy etnicznej. Pierwsze informacje o prawosławnej świątyni w Lublinie pochodzą z 1395 r. Obecnie istniejąca cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiona została na początku XVII w. (PAP)

kop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL