Od soboty przez cztery kolejne weekendy w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywać się będzie festiwal muzyczny "Strefa Ciszy". Wystąpią m.in. zespoły Motion Trio i Atom String Quartet, pianista Marcin Masecki i mistrz violi da gamba Paolo Pandolfo.
Łącznie w siedzibie króla Stanisława Augusta odbędzie się 150 koncertów. Artyści z całego świata będą prezentować muzykę klasyczną, jazzową i tradycyjną.
W sobotę w południe festiwal rozpoczną występy w Amfiteatrze Orkiestry Symfonicznej Zespołów Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego oraz Morpheus Saxophone Quartet. W programie m.in. utwory Moniuszki i Gershwina. Tego samego dnia w Pałacu na Wyspie odbędzie się uroczyste otwarcie królewskiej Kolekcji Obrazów Stanisława Augusta oraz wystawy z cyklu "Stanisław August mecenas i kolekcjoner" zatytułowanej "Tajemnica klejnotu Stanisława Augusta".
W weekend zagrają także m.in. trio akordeonowe Motion Trio, francuski zespół Quatuor Stanislas oraz Big Band Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Quartuor Stanislas to zespół rezydujący na Zamku Chateau de Luneville. Nazwa zespołu pochodzi od imienia króla Stanisława Leszczyńskiego - króla Polski i ostatniego Księcia Lotaryngii, który rządził i mieszkał w Zamku w Luneville przez prawie 30 lat.
Wydarzeniami tegorocznej "Strefy Ciszy" będą występy Atom String Quartet i Władysława Sendeckiego, Sinfonii Viva i Krzysztofa Herdzina, orkiestry barokowej Arte dei Suonatori, Marcina Maseckiego i orkiestry Polonezy, Rosyjskiej Orkiestry Rogów.
Obok koncertów dla dojrzałych melomanów w czasie festiwalu w Łazienkach Królewskich odbędą się również występy dla dzieci. W ramach cyklu "Melomaluszki" na scenie w Starej Kordegardzie mali miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać jazzu, muzyki klasycznej czy orientalnej. Muzykolog Jan Popis poprowadzi spotkania muzyczne na leżakach w strefie leżakowania w Łazienkach Królewskich. Organizowane będą także warsztaty muzyczne dla rodzin oraz ćwiczenia dla kobiet w ciąży.
Festiwal potrwa do 20 lipca. Na zakończenie zagra Masecki z orkiestrą Polonezy. Artysta znany z muzycznych eksperymentów tym razem w ramach projektu "Polonezy" zajmuje się tradycyjnym polskim tańcem. (PAP)
mce/ ls/