13.12.2024–15.12.2024
Pokaz animowanego filmu o Ludwiku Zamenhofie, msza w języku esperanto, a także koncerty, warsztaty oraz wspólne jedzenie urodzinowego tortu. W Białymstoku z okazji rocznicy urodzin twórcy esperanto do niedzieli (15 grudnia) zaplanowano Dni Zamenhofa..
Ludwik Zamenhof, lekarz żydowskiego pochodzenia i twórca języka esperanto, urodził się w Białymstoku 165 lat temu, 15 grudnia 1859 r.
Celem rozpoczętych w piątek Dni Zamenhofa jest przypomnienie Ludwika Zamenhofa - ważnej postaci w historii nie tylko Białegostoku, ale także Polski.
W Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które jest jednym z organizatorów zorganizowano pokaz krótkometrażowego filmu animowanego "Mały Zamenhof idzie w miasto" w reżyserii Antoniny Bruhl.
W sobotę głównym punktem obchodów ma być złożenie kwiatów przy pomniku Zamenhofa w Białymstoku. Co roku w wydarzeniu biorą udział esperantyści, przedstawiciele władz miasta a także mieszkańcy. Przed uroczystościami odbędzie się msza, która odprawiona zostanie w języku esperanto, a na popołudnie zaplanowano wspólne jedzenie urodzinowego tortu oraz koncerty. Nie zabraknie też spotkań esperantystów.
Dni zakończą się w niedzielę wspólną wycieczką "Na Kresach Wschodnich".
Jak podsumował PAP prezes Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, które jest głównym organizatorem imprezy, Przemysław Wierzbowski, Dni Zamenhofa przez lata zmieniały się, ale - jak podkreślił - najważniejsze jest, że jest wydarzenie, które z jednej strony pokazuje w mieście, że esperanto istnieje, że spotykają się tutaj ludzie, którzy go używają, a z drugiej strony - to ważne święto dla esperantystów, którzy co roku przyjeżdżają z całej Polski, a także z zagranicy. Dodał, że goście zawsze doceniają to, że o Zamenhofie się w mieście jego urodzin pamięta.
Wierzbowski ocenił jako dobry kierunek na przyszłość pojawianie się wydarzenia związanych z Zamenhofem, które realizują nie esperantyści, a różne organizacje czy osoby. Wskazał, że esperanto istnieje też w przestrzeni miasta, słowa w tym języku wykorzystują lokalne firmy. Podał przykład jednej z kawiarni, która oznacza kawiarenkę w języku esperanto. Dlatego zachęcał przedsiębiorców, by konsultować i mówić esperantystom o swoich pomysłach. "Im więcej inicjatyw nie samych esperantystów, a bardziej instytucji czy osób niezwiązanych stricte z esperantem, tym milej byłoby to widziane" - podkreślił.
Ludwik Zamenhof, lekarz żydowskiego pochodzenia i twórca języka esperanto, urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego; ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto. Kiedy przypadała 100. rocznica śmierci Zamenhofa, światowym obchodom patronowało UNESCO, w Białymstoku zorganizowano społeczne obchody tej rocznicy, odbył się m.in. Polski Kongres Esperanto i specjalny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
W Białymstoku od 2009 r., kiedy odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto, zaczęło działać Centrum im. Ludwika Zamenhofa (włączone do Białostockiego Ośrodka Kultury), które m.in. realizuje przedsięwzięcia ukazujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu. Działa w nim biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), licząca ponad 3 tys. książek i czasopism.
Esperantyści szacują, że dziś na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów. Najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. (PAP)
swi/ dki/ jkrz