Podróż tramwajem, w czasie której dziewięciu pomorskich poetów czytać będzie swoje wiersze, akcja wymiany książek, spektakl dla dzieci i spotkanie z Pawłem Huelle – to tylko część atrakcji, jakie złożą się na Przystanek Książka 2014 organizowany w sobotę w Gdańsku.
Przystanek Książka przygotowano z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki. Większość imprez odbywających się w ramach święta będzie miało miejsce w gdańskim Parku Oliwskim. Miejscowi bibliotekarze ustawią tu stoły, z których chętni będą mogli zabrać upatrzone przez siebie pozycje, w zamian zostawiając książkę, która nie jest im już potrzebna.
Paweł Radziszewski z działu promocji literatury Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku powiedział PAP, że w momencie otwarcia imprezy na stołach znajdzie się kilkaset książek przeznaczonych do wymiany, a pochodzących z zasobów placówki. „Będą to książki podarowane nam przez wydawnictwa lub czytelników oraz pozycje, które powielają się w naszych zbiorach” – wyjaśnił Radziszewski.
Udający się na spacer po Parku Oliwskim, będą też mogli czytać wiersze lokalnych poetów spisane na kartkach umieszczonych na sznurkach rozpiętych wzdłuż ul. Opata Jacka Rybińskiego.
Część autorów obecna będzie na imprezie w Parku, gdzie w południe na liczącej około pięć metrów długości papierowej płachcie, spiszą swoje przesłanie dla gości.Pojawią się m.in. Anna Świtalska-Jopek, Gabriela Szubstarska, Katarzyna Sójka, Magdalena Kuśmirek, Monika Milewska, Patryk Zimny, Paweł Baranowski, Piotr Szczepański i Wojciech Boros.
Wczesnym popołudniem lokalni twórcy wsiądą do zabytkowego tramwaju stojącego na oliwskiej pętli. Tramwaj wyruszy w podróż po mieście, w czasie której poeci będą czytać pasażerom swoje wiersze.
Imprezy składające się na Przystanek Książka będą też miały miejsce w zlokalizowanych w Oliwie galeriach i bibliotekach. W Bibliotece Oliwskiej obejrzeć będzie można m.in. przedstawienie Teatru Klapa pt. „Szewczyk Dratewka”, a także spotkać się z Pawłem Huelle. Z kolei w Galerii Warzywniak oraz w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przewidziano spotkania z twórcami literatury i warsztaty poświęcone m.in. sztuce haiku.
Obok Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w organizację Przystanku Książka włączyły się Fundacja Wspólnota Gdańska, Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Rada Dzielnicy Oliwa.
Światowy Dzień Książki narodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia obchodzony jest dzień jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930.
W 1995 roku UNESCO ustanowiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce święto książki obchodzone jest od 2008 roku. (PAP)
aks/ dym/