Od poniedziałku do piątku (8-12 czerwca) w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze będzie można przenieść się w czasie nie tylko za sprawą dawnej architektury i sprzętów, ale też poprzez wkroczenie w dawną codzienność gospodarzy, rzemieślników i twórców ludowych. Okazją będzie przedsięwzięcie pn. „Ginące zawody i umiejętności”.
„Poznamy je poprzez bezpośredni kontakt z daną osobą. Pokazywane będą powszechne niegdyś, niemal codzienne zajęcia przy domowej zagrodzie: przędzenie włókna, tkanie na krosnach, mielenie na żarnach, tłucznie kaszy w stepach, wyrób masła w kierzynce” – wyjaśnił PAP Damian Danak z muzeum.
Podczas wizyty w skansenie będzie można zobaczyć prace gospodarskie, takie jak: koszenie trawy, cięcie sieczki czy rąbanie drewna. Nie zabraknie także charakterystycznych dla wsi rzemieślników: kowala, garncarza, powroźnika i wikliniarza. Pojawią się twórcy ludowi wykonujący hafty, rzeźby, ozdoby ze słomy i papieru, wycinanki, malujący na szkle oraz tworzący makatki.
Chętni będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach: garncarstwa, plecionkarstwa, hafciarstwa, tkactwa, wyrobu masła, malowania makatek, wycinanki, ozdób z siana, słomy kukurydzianej oraz z bibuły.
„Dawna wieś, to drewniane chaty, strzechy, inwentarz przydomowy, folklor i życie codzienne wypełnione pracą. Na naszych oczach znika ludowa tradycja. W zapomnienie odchodzi wiele profesji, codziennych czynności i umiejętności. Nasza impreza ma na celu kultywowanie tych tradycji. Zapraszamy od 8 do 12 czerwca w godz. 9:00 - 15:00 na spotkanie z ginącymi zawodami i umiejętnościami” – dodał Danak.
Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze jest największą placówką typu skansenowskiego w zachodniej Polsce. Prezentuje wiele cennych zabytków kultury ludowej z regionu lubuskiego, m.in. największy w kraju zbiór drewnianych chałup z Dolnych Łużyc, unikatową, XVIII - wieczną wieżę winiarską z Budachowa.
W skansenie są także zagrody pochodzące z zachodniej Wielkopolski, a wśród nich jedna z najstarszych w Polsce drewnianych chałup - datowana na 1675 chata z Potrzebowa.
Znaczną część zbiorów muzeum stanowią dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe. Są to głównie wyroby rękodzielnicze, które świadczą o kunszcie, umiejętnościach, poczuciu piękna i wykorzystaniu środowiska naturalnego dla zaspokojenia potrzeb bytowych i estetycznych mieszkańców wsi.
Ponadto muzeum posiada w zbiorach bogatą kolekcję współczesnej sztuki ludowej oraz utrzymuje szerokie kontakty z twórcami działającymi w regionie. Jest także organizatorem licznych tematycznych imprez plenerowych oraz warsztatów związanych z życiem wiejskim. (PAP)
mmd/ laz/