Gdzie mieszka najmłodszy fotograf powstania i ile waży skrzynia ze zdobytą bronią - na takie m.in. pytania znajdą odpowiedź uczestnicy niedzielnej gry fotograficznej Twoja klisza z Powstania "Wyspa Żoliborz". Celem gry jest zdjęciowa dokumentacja jej przebiegu.
"Chętni do udziału w grze muszą najpierw zarejestrować się na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwrotnie otrzymają treść zagadki, a dzięki jej rozwiązaniu dostaną adres punktu, w którym gra się rozpocznie. Tam otrzymają karty do gry, a później będą musieli rozwiązywać kolejne zadania, by otrzymywać adresy następnych punktów" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska, kierownik działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, organizującego grę.
Równocześnie, ponieważ jest to fotograficzna gra miejska, celem uczestników będzie zdjęciowe dokumentowanie jej przebiegu. Fotografie wykonane w czterech kategoriach - portret, reportaż z trasy gry liczący co najmniej osiem zdjęć, obiekt w ruchu i detal, będą mogły jesienią wziąć udział w organizowanym przez Muzeum konkursie. "Najważniejszym zadaniem uczestników jest przebycie całej liczącej ok. pięciu kilometrów trasy biegnącej przez Żoliborz i dotarcie do punktu finałowego" - podkreśliła Rudkowska.
Jak zaznaczyła, Żoliborz został w tym roku wybrany jako miejsce gry, ze względu na to, że ma niesamowitą historię związaną z powstaniem. "Jest w niej skupiony jak w pigułce przebieg zrywu. Zachowało się tam wiele miejsc pokazujących ten czas i w których, choć już często zmienionych, mogliśmy zlokalizować punkty naszej gry i przypomnieć wydarzenia i fakty jakie miały tam miejsce" - relacjonowała.
Główną ideą gry jest przybliżenie uczestnikom historii powstania warszawskiego. "W czasie pisania scenariusza wykorzystujemy wspomnienia powstańców zgromadzone w naszym Archiwum Historii Mówionej i na podstawie ich relacji go tworzymy, bazując na tym, co działo się w konkretnych miejscach" - powiedziała Rudkowska.
Organizatorzy starają się także zaangażować uczestników gry w różnego typu inscenizowane sytuacje. "Pragniemy poprzez takie interakcje pokazać pewne epizody powstańcze. Będą to małe scenki aktorskie, które nasi wolontariusze odgrywają, dając równocześnie możliwość wykonania ciekawych zdjęć. Noszą bowiem stroje z epoki interesująco często wyglądające na tle fragmentów współczesnego miasta" - dodała.
W grze może wziąć udział każdy, jednak osoby niepełnoletnie muszą zabrać ze sobą zgodę opiekuna. Na trasie można tworzyć zespoły lub wykonywać zdjęcia indywidualnie. Sprzęt fotograficzny może być dowolny - od aparatów w telefonach komórkowych przez lustrzanki po aparaty profesjonalne.
Gra Twoja klisza z Powstania "Wyspa Żoliborz" będzie częścią obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Ich partnerem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.(PAP)
akn/ mhr/