Magazyn historyczny „Mówią wieki” w ramach trwającego Roku Sienkiewicza przygotował historyczny serial internetowy „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja”, którego odcinki można obejrzeć na stronie www.mowiawieki.pl. Muzeum Historii Polski jest jednym z partnerów projektu.
Henryk Sienkiewicz przygotowując materiały do powieści „Krzyżacy” korzystał ze źródeł i opracowań dostępnych w końcu XIX wieku. Jego wiedza o dziejach późnego średniowiecza jest naprawdę imponująca, co oprócz talentu literackiego sprawiło, że jego dzieło jest do dziś żywe i nadal znakomicie popularyzuje historię. Jednak od tego czasu opublikowano wiele, opartych na źródłach prac mediewistów i archeologów, które w znacznym stopniu zmieniły obraz historii przełomu XIV i XV stulecia. Doceniając niezwykły wkład pisarza w dzieło popularyzacji dziejów, pragniemy sprostować ważniejsze nieścisłości i błędy faktograficzne zawarte w powieści.
Seria 10 odcinków historycznego serialu internetowego „Krzyżacy Henryka Sienkiewicza – prawda i fikcja":
1. „Krzyżacy” – rys historyczny
2. Postaci Historyczne w „Krzyżakach”
3. „Krzyżacy” – Tło historyczne
4. Obraz Kobiety w „Krzyżakach”
5. Bracia zakonni i ich goście
6. Uzbrojenie
7. Pieśni w „Krzyżakach”
8. Litwini pod Grunwaldem
9. Bitwa pod Grunwaldem – bitwa narodów
10. Interpretacje narodowe Bitwy pod Grunwaldem
Serial można zobaczyć na stronie www.mowiawieki.pl
Partnerzy projektu: Muzeum Historii Polski i Polskie Towarzystwo Historyczne
„Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Sienkiewicza 2016 przygotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Źródło: MHP