Katyń

18.04.2019 aktualizacja 19.04.2019

IPN: 10. edycja konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

31.03.2019 - 20.05.2019 Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…” Konkurs „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”

Ruszyła 10. edycja konkursu IPN „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. Nagrodą jest zagraniczny wyjazd edukacyjny na Białoruś. Termin zgłaszania prac mija 20 maja.

Konkurs adresowany jest do siódmych i ósmych klas szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Zadaniem uczestników jest stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Zadanie to wymaga od uczestników opracowania koncepcji plastycznej pracy, ale również dużego zaangażowania w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Osoby biorące udział w dotychczasowych dziewięciu edycjach, zbierając informacje, zarówno sięgały do książek, jak i spotykały się z rodzinami ofiar. Taka forma zdobywania wiedzy była szczególnie oceniana przez jury konkursowe. Dzięki temu uczestnikom udawało się zdobyć nieznane do tej pory pamiątki, zdjęcia i informacje od ich najbliższych.

Projekt pracy może zawierać m.in. biogram, opis, wiersz, tekst piosenki, zdjęcia, rysunki. Technika wykonania pracy jest dowolna. Każda praca musi zawierać poprawnie wypełnioną metrykę pracy konkursowej, która pojawi się wkrótce na stronie internetowej IPN. 

Zgodnie z licznymi prośbami organizatorzy wracają do tradycyjnej formy pracy, którą należy przesłać do 20 maja br. IPN zachęca do zapoznania się z regulaminem, który wyjaśnia szczegóły udziału w konkursie i zawiera harmonogram działań.

Imię i nazwisko bohatera pracy konkursowej powinno znajdować się na tzw. „Liście Katyńskiej” lub „Ukraińskiej Liście Katyńskiej”, zamieszczonej pod adresem internetowym http://nekropolie.federacja-katyn.org.pl/biogramy.php?lang=pl lub w księgach cmentarnych dostępnych na stronie http://ksiegicmentarne.muzeumkatynskie.pl/. Praca nie może dotyczyć osoby upamiętnionej w poprzednich edycjach konkursu. Lista upamiętnionych bohaterów można znaleźć na stronie https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/68467,10-edycja-konkursu-Sprzaczki-i-guziki-z-orzelkiem-ze-rdzy-na-prace-konkursowe-cz.html

Nagrodą I stopnia w konkursie jest zagraniczny wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci związanych z historią Polski i Polaków. W poprzednich edycjach trasy wyjazdów wiodły przede wszystkim do miejsc związanych z historią Polaków na Kresach. Zwycięzcy odwiedzili m.in. Polskie Cmentarze Wojenne w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni. W ubiegłym roku laureaci wraz z opiekunami wyjechali na Litwę i Łotwę, by zobaczyć miejsca związane z historią Polski i Polaków w tych krajach.

Oprócz nagrody głównej, w konkursie przyznawane są także nagrody II stopnia. Laureaci II stopnia wraz z opiekunami prac zostaną zaproszeni do Muzeum Katyńskiego, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród rzeczowych (publikacje i gry) połączona ze zwiedzaniem muzeum.

Partnerem w Konkursie jest Muzeum Katyńskie.

Szczegóły, m.in. regulamin konkursu na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/68467,10-edycja-konkursu-Sprzaczki-i-guziki-z-orzelkiem-ze-rdzy-na-prace-konkursowe-cz.html 

Źródło: IPN

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL