Wojciech Sikora, dyrektor Instytutu Literackiego „Kultura”, prezes Fundacji Kultury Paryskiej oraz Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”.
Wystawa prezentuje dokonania Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w kontekście publikacji książkowych wydawanych w ramach serii Biblioteka „Kultury”, a także sylwetki współpracowników i autorów tej ważnej dla kultury polskiej instytucji w latach 1946-2000.
Wystawa prezentuje ważną część dziedzictwa Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego w 60. rocznicę powstania serii wydawniczej Biblioteka „Kultury” - jednej z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej.
Pierwsze tomy z tej serii ukazały się z początkiem 1953 r., należały do nich m.in.: "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza, 1984 George Orwella i "Zniewolony umysł" Czesława Miłosza.
W Bibliotece „Kultury” wydawane były teksty pisarzy polskich, autorów z innych krajów zza żelaznej kurtyny, jak również z państw zachodnich. Seria charakteryzowała się szerokim zakresem tematycznym, pojawiały się w niej książki historyczne, socjologiczne, politologiczne oraz beletrystyka, która zadecydowała o jej prestiżu. Biblioteka „Kultury” sprawiła, że ponownie na znaczeniu zyskały takie gatunki literackie jak esej czy dziennik.
Biblioteka „Kultury” była przestrzenią, w której nie obowiązywały nakazy cenzora, a granice wyznaczała jedynie wartość intelektualna czy artystyczna tekstów. Wśród autorów serii znaleźli się m.in.: Raymond Aron, Andrzej Bobkowski, James Burnham, Albert Camus, Józef Czapski, Maria Danilewicz Zielińska, Witold Gombrowicz, Zygmunt Haupt, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Hłasko, Artur Koestler, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz, Borys Pasternak, Jerzy Stempowski, Andriej Siniawskij, Aleksander Sołżenicyn, Stanisław Vincenz, Kazimierz Wierzyński, Józef Wittlin.
Po raz pierwszy w dziejach Instytutu Literackiego została przygotowana wystawa w czterech wersjach językowych: w języku polskim, angielskim, francuskim i ukraińskim. Każda z wersji językowych będzie mogła być prezentowana na całym świecie, niezależnie od siebie.
Materiał ilustracyjny pochodzi głównie z Archiwum Instytutu Literackiego i w wielu przypadkach prezentowany jest po raz pierwszy.
Autorem i kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Ptasińska, projekt graficzny opracował Marek Zalejski, a producentem jest Fundacja Kultury Paryskiej z siedzibą w Warszawie. Projekt wystawy z katalogiem Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury” w czterech wersjach językowych został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wernisaż odbędzie się 24 listopada o godzinie 19:00 w Gmachu Głównym Biblioteki Narodowej przy alei Niepodległości 213.
Wystawę można będzie oglądać do końca grudnia. Wstęp wolny.
Organizatorzy: Fundacja Kultury Paryskiej oraz Biblioteka Narodowa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego