Spotkania z artystami, dziennikarzami, językoznawcami i politykami - w piątek w warszawskim Parku Żeromskiego i Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego wystartuje Karuzela Cooltury. W spotkaniach udział wezmą m.in. Jerzy Bralczyk, Andrzej Wajda i Jacek Rostowski.
Impreza, od pięciu lat organizowana w Świnoujściu, w tym roku odbędzie się w Warszawie. Początkowo miejscem festiwalu miała być plaża przy moście Poniatowskiego, jednak w związku z zagrożeniem powodziowym została przeniesiona na Żoliborz.
30 i 31 maja organizatorzy przygotowali spotkania i panele dyskusyjne pod hasłem "Marzenia i bariery", odnoszącym się do 25. rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów 1989 r.
"Przez lata marzenia Polaków były podobne - śnili o wolności. Barierą był komunizm. Po czerwcowych wyborach 1989 roku marzenie o wolności się spełniło. O czym teraz marzą Polacy?" - pytają organizatorzy w materiałach promujących wydarzenie.
Idea pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstała 11 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był Krzysztof Zanussi. Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszy był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy festiwal z prawdziwego zdarzenia odbył się w 2009 r.
Karuzela Cooltury rozpocznie się 30 maja od warsztatów kulinarnych i zajęć sportowych. O godzinie 18 prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Henryka Krzywonos, Andrzej Wajda, Janusz Głowacki, Małgorzata Niezabitowska, bp. Tadeusz Pieronek, Jan Krzysztof Bielecki, Dariusz Galica i Lutz Rathenow wspominać będą lata "cichej walki" z systemem. Dyskusję "Wspomnienia z lat knucia" poprowadzą Alicja Resich-Modlińska i Waldemar Malicki.
Wieczorem zaplanowano także koncerty Baltic Youth Philharmonic oraz Goorala.
Na drugi dzień imprezy przygotowano kilkanaście paneli dyskusyjnych, ponadto warsztaty artystyczne, pokazy naukowe i spotkania autorskie m.in. z dziennikarzem i autorem książek historycznych Bogusławem Wołoszańskim, a także Beatą Pawlikowską, dziennikarką i podróżniczką.
O zmianach, jakie nastąpiły w języku, opowiedzą prof. Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski. Spotkanie "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o współczesnym języku polskim, a nie macie kogo zapytać" poprowadzi Krzysztof Zanussi. Następnie odbędzie się dyskusja "Starcie idei jak starcie masła i margaryny? O co się kłócimy?", w którym udział wezmą Sławomir Sierakowski, Rafał Ziemkiewicz, prof. Janusz Czapiński, Krystyna Kofta i Igor Janke.
Spotkanie "Kobiety i bariery" poprowadzi Marcin Dzierżanowski, a udział w nim wezmą: ukraińska pisarka i opozycjonistka Oksana Zabuzhko, Otylia Jędrzejczak, Henryka Krzywonos, Janina Ochojska, Kinga Rusin i Edyta Herbuś. Rozmowę o zaletach i wadach transformacji "25 lat transformacji. Bilans zysków i strat" poprowadzi Katarzyna Buszkowska; dyskutować będą Jan Krzysztof Bielecki, Marcin Piątkowski z Banku Światowego, Henryka Bochniarz i prof. Janusz Czapiński.
Jacek Rostowski o tym, czy ekonomia "straciła duszę", dyskutować będzie z Henryką Bochniarz, Markiem Zuberem, o. Maciejem Ziębą i Georgiem Milbradtem, byłym premierem Saksonii. Rozmowę z niemieckimi korespondentami radiowymi i prasowymi przeprowadzi Krzysztof Zanussi. Reżyser będzie pytał uczestników dyskusji o ich wspomnienia z relacjonowania obrad Okrągłego Stołu i ich wiarę w skuteczne przeprowadzenie zmiany ustrojowej w Polsce. W rozmowie udział weźmie także fotograf Chris Niedenthal.
Tegoroczną edycję Karuzeli Cooltury zamknie spektakl "Kwartet..." Teatru IMKA., w którym wystąpią Jan Frycz, Tomasz Karolak, Mikołaj Grabowski i Bogdan Słonimski.
Idea pod nazwą "Karuzela Cooltury" powstała 11 lat temu. Jednym z jej głównych inicjatorów był Krzysztof Zanussi. Przez kolejne lata nie udało się jednak do takiej imprezy doprowadzić. Organizowane były pojedyncze wydarzenia, z których najgłośniejszy był występ tancerzy breakdance w Watykanie przed Janem Pawłem II w 2004 r. Pierwszy festiwal z prawdziwego zdarzenia odbył się w 2009 r.
Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym. (PAP)
pj/ abe/ woj/