05.10.2024–22.10.2024
W sobotę w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu odbędzie się wernisaż wystawy "Kierunek: Paczków. Paczków jako opolskie miejsce plenerowe", zorganizowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Paczków jest jednym z miast dotkniętych wrześniową powodzią.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace polskich i zagranicznych artystów, którzy gościli w Paczkowie na zaproszenie Opolskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) w XX wieku.
"W latach 60. XX wieku wśród członków ZPAP powstała myśl, aby zorganizować na swoim terenie własny plener malarski. Proponowano różne miejsca, ostatecznie wybór padł na Paczków – +polskie Carcassone+ – jak lubiły określać to miasto media. Od 1967 do 1979 roku każdego lata w Paczkowie pojawiali się artyści, a parę miesięcy później opolskie BWA gościło poplenerową wystawę. Od 1980 roku opolskie plenery przeniosły się w inne miejsca, a pewnego rodzaju pozostałością po twórczej aktywności w miasteczku stał się – otwarty w 1990 roku – Dom Plastyka" - wyjaśnia Joanna Filipczyk, kustoszka wystawy.
Chociaż plenery malarskie przeniosły się z Paczkowa do Kędzierzyna-Koźla, to tradycja plenerowa w tym mieście odrodziła się w latach 2001-2017, początkowo jako miejsce spotkań artystów tworzących na ceramice, aby ostatecznie przekształcić się w międzynarodowe plenery ceramiczno-malarskie.
"Popularność Paczkowa jako miejsca pleneru w pewien sposób wyjaśnia malowniczy charakter tego miasteczka, z doskonale zachowanymi pozostałościami architektury średniowiecznej. Co prawda w ostatnich tygodniach Paczków stał się znany w całym kraju za sprawą powodzi, która dotknęła to miasto, nam jednak pozostaje mieć nadzieję, że po uprzątnięciu jej śladów, znowu stanie się miejscem inspiracji artystów" - powiedziała Filipczyk.
Wystawa będzie czynna do 22 października. (PAP)
masz/ js/