
Filmy eksponujące kostiumy, ich znaczenia i status - m.in. "Projektantkę" Jocelyn Moorhouse i "Marię Antoninę" Sofii Coppoli - będzie można obejrzeć podczas przeglądu "Kino od podszewki", organizowanego w lipcu i sierpniu w warszawskim kinie Iluzjon. Pokazom towarzyszyć będą prelekcje i dyskusje.
Jak poinformowała Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, w programie przeglądu znalazły się "produkcje z kostiumem w roli głównej, które pozwalają nie tylko na czerpanie rozkoszy z kolorów, faktur i fasonów, lecz także ujawniają podszewkę przemysłu filmowego".
Cykl "Kino od podszewki" zainauguruje w piątek 11 lipca pokaz "Projektantki" Jocelyn Moorhouse z Kate Winslet w roli tytułowej. Obraz przenosi widzów do australijskiego miasteczka lat 50., do którego powraca po latach wytworna Tilly. "Kobieta przyjechała zaopiekować się chorą matką, ale chce również odkryć prawdę o wydarzeniach z przeszłości, które wciąż kładą się cieniem na jej życiu. Przez lata ucząca się zawodu w najlepszych paryskich domach mody, teraz zaczyna szyć eleganckie kreacje dla mieszkanek miasteczka" - czytamy w komunikacie. Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem Joanny Łuniewicz, Marty Stańczyk i Barbary Szczekały.
W piątek 25 lipca widzowie będą mogli obejrzeć "Marię Antoninę" Sofii Coppoli z Kirsten Dunst jako młodą arystokratką wydaną za francuskiego następcę tronu. "Reżyserka przedstawia Marię Antoninę jako typową nastolatkę, której beztroska i chęć życia nie zawsze mieszczą się w gorsecie epoki i królewskich obowiązków, co doskonale oddają nagrodzone Oscarem kostiumy Mileny Canonero. Do dzisiaj film pozostaje wzorem kina historycznego, które nie boi się artystycznej swobody" - zwróciła uwagę FINA. Przed pokazem prelekcję wygłosi Joanna Łuniewicz.
W piątek 8 sierpnia zaplanowano seans "Velvet Goldmine" Todda Haynesa, który poprzedzi prelekcja filmoznawczyni Karoliny Kosińskiej. "Osią fabuły jest śledztwo na temat życia i tajemniczego zniknięcia gwiazdy muzyki lat 70. Briana Slade’a (Jonathan Rhys Meyers), jakie w 1984 roku prowadzi brytyjski dziennikarz Arthur Stuart (Christian Bale). Bohater odkrywa fascynację artysty amerykańskim piosenkarzem Curtem Wildem (Ewan McGregor) i uwikłania sceny glamrockowej – grę z płcią i orientacją seksualną, także za pomocą stylu. Film Haynesa zawiera wiele nawiązań biograficznych do Davida Bowie’ego, Lou Reeda czy Iggy’ego Popa" - przypomniała FINA.
W piątek 22 sierpnia przegląd zamknie nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni "Kos" Pawła Maślony, w którym za kostiumy odpowiada Dorotą Roqueplo. Kostiumografka będzie gościnią pokazu. Akcja filmu rozpoczyna się w 1794 roku. Generał Tadeusz "Kos" Kościuszko (w tej roli Jacek Braciak) wraca do kraju w towarzystwie swojego przyjaciela, ocalonego z niewoli Domingo (Jason Mitchell). Chce zmobilizować polską szlachtę i chłopów do udziału w postaniu przeciwko Rosjanom. Jednak Kos jest już na celowniku rosyjskiego rotmistrza Dunina (Robert Więckiewicz), który ściga go z listem gończym. (PAP)
dap/ wj/