Koncert z wykorzystaniem dźwięków znad rzeki, warsztaty "savoir vivre w naturze", wycieczki po Trakcie Królewsko-Cesarskim - to niektóre z wakacyjnych atrakcji Bramy Poznania, projektu, który przy pomocy multimediów i nowych technologii inspiruje do poznawania historii.
„Naszym głównym tegorocznym projektem będzie kontynuacja programu +Rzeka Żywa+. W ramach tego pokazana zostanie m.in. wystawa starych obrazków ze zwierzętami, odbędzie się też koncert biocentryczny z wykorzystaniem dźwięków znad rzeki i spływy kajakowe. Jednym z wydarzeń będzie też wystawa w rzece, w Cybinie, gdzie artystka Gosia Bartosik stworzy instalację z totemów i linorytów, jakby wotów dziękczynnych dla rzeki” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej Anna Adamowicz z Bramy Poznania.
W trakcie wakacji dzieci i młodzież będą miały okazję wziąć udział w warsztatach, w tym o „przygodach pszczół”, w „architektonicznych zmaganiach”, podczas których uczestnicy budować będą makiety. W programie znalazły się również zajęcia ze „średniowiecznego survivalu”, w czasie których młodzież będzie się mogła przekonać, że można sobie poradzić bez GPS, satelity, czy smartfonów.
„Rodziny z dziećmi zapraszamy też na cykl +magiczny dywan+, gdzie faktycznie dzieci podróżują na dywanie po Ostrowie Tumskim. Premierową propozycją będzie natomiast wieczorny +biwak na rzeką+, podczas którego po zapadnięciu zmroku przeniesiemy się do świata opowieści” – powiedziała Anna Mieszała, zajmująca się w Bramie Poznania edukacją.
Z myślą o turystach przygotowane zostały także dwa nowe cykle zwiedzania ekspozycji. Jednym z nich będzie cykl przygotowany specjalnie z myślą o osobach rosyjskojęzycznych. Drugi natomiast, to cykl oprowadzań tematycznych. Jak tłumaczyła na konferencji prasowej Natalia Twardowska z biura obsługi klienta, będą to oprowadzania ukazujące ekspozycję i Ostrów Tumski z zupełnie innej perspektywy. Jednym z tematów będą m.in. kobiety i kobiecy punkt widzenia na historię tego miejsca oraz kobiety, które przyczyniły się do rozwoju Ostrowa Tumskiego.
Innym z tematów będą "Dźwięki Ostrowa Tumskiego", czyli nauka historii poprzez zabawę.
Turyści i mieszkańcy Poznania będą mieli okazję uczestniczyć także w specjalnych wycieczkach po Trakcie Królewsko-Cesarskim i Ostrowie Tumskim. Jak podkreślił specjalista ds. turystyki Bartosz Małolepszy, każdą wycieczkę wyróżnia przede wszystkim temat przewodni, wokół którego jest ona organizowana.
„Uczestnicy zawsze otrzymują też jakiś gadżet. Podczas zwiedzania Ostrowa Tumskiego zatytułowanego +Jesteśmy w kontakcie+ uczestnicy otrzymują np. białe rękawiczki. Następnie spacerują z tymi rękawiczkami i dotykają różnego rodzaju zabytków. Jest to jedyna tego typu wycieczka w Polsce, gdzie turyści mogą swobodnie chodzić, zwiedzać i dosłownie – być w kontakcie z historią” – mówił Małolepszy.
Inną propozycją jest też wycieczka pt. „Z życia wzięte”, opowiadająca o inspirujących przypadkach z życia dawnych mieszkańców Poznania.
Sezon letni w Bramie Poznania potrwa do końca września. Od stycznia tego roku Bramę Poznania odwiedziło już ponad 80 tys. osób.
Brama Poznania jest pierwszym w Polsce „centrum interpretacji dziedzictwa”. Przy pomocy multimediów i nowych technologii inspiruje do poznawania historii, prezentując szczególnie dzieje początków Państwa Polskiego, rozwoju Poznania i opowieści o wyspie katedralnej, której kolebką jest Ostrów Tumski.(PAP)
ajw/ mow/